Přejít k hlavnímu obsahu

Průběh IV. doby porodní

Po porodu vás uloží na lůžko, dají vám polštář a peřinu. Pravděpodobně do­stanete najíst a pořádně se napijete. Pokud bude vše v pořádku, ve většině po­rodnic vám tyto dvě hodiny nechají miminko u sebe. Také váš muž, pokud byl u porodu, může tento čas strávit ještě s vámi a vaším děťátkem.

Každá žena se po porodu cítí jinak. Některá narození miminka bere velice euforický a nepociťuje žádnou únavu, ale většina z vás se bude cítit velice unavená a ospalá. V takovém případě se nepřemáhejte a po určité době se domluvte, aby si dětská sestra miminko vzala na novorozenecké oddělení. Rozlučte se s manželem a odpočiňte si. Radostí, ale i pracovních povinností si kolem miminka užijete ještě spoustu.

Když skončí tzv. IV. doba porodní, porodní asistentka vás připraví na odjezd na oddělení šestinedělí. Změří vám tělesnou teplotu, krevní tlak, zjistí stav zavinování dělohy a sílu krvácení. A pak je nutné již jen jediné, vymočit se. Prázdný močový měchýř je opravdu velmi důležitý pro zdárný vývoj vašeho po­porodního stavu. Přímo ovlivňuje zavinování dělohy, intenzitu krvácení, bolesti v podbřišku, celkový zdravotní stav a spoustu dalších procesů, které po porodu nastávají.

Nicméně močová trubice je velmi blízko porodnímu kanálu a je jasné, že při Porodu dochází k otlačení. To má někdy za následek, že se po porodu nemůžete vymočit, přestože pocit na močení máte. V takovém případě vás vycévkují, je- ikož je nutné, abyste na oddělení šestinedělí odjížděla s prázdným močovým

měchýřem. Ničeho se nebojte, je to krátký a nebolestivý výkon, který nemusí vaši mysl nijak zatěžovat. Do močové trubice vám zavedou sterilní cévku 2 ml širokou a moč začne samovolně vytékat.

Poté vám většinou vymění košili a vložky, umyjí vás a odvezou na oddělení šestinedělí. Vaše dítě bude po dobu vašeho pobytu na tomto oddělení sledováno lékaři a sestřičkami oddělení novorozeneckého.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
témata: porod

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.