Přejít k hlavnímu obsahu

Plánovaný císařský řez?

Randyn - Těhotenství.cz

Čeká vás plánovaný císařský řez? S těmito tipy to zvládnete mnohem lépe – zjistěte, jaké jsou možnosti anestezie, kdy nastoupíte do porodnice, ale i to, jak o sebe pečovat po císařském řezu.

Nebojte se porodu - nejste v tom sama!

Žena, kterou čeká plánovaný císařský řez, se mnohdy z důvodu tlaku společnosti cítí méněcenná. "Supermatky" se předhánějí co vše při porodu vytrpěly a vás z diskuze vylučují. Nejste první ani poslední maminka, kterou to může potkat. Tak si z toho nic nedělejte. Například na Facebooku si vyhledejte skupinu Císařovny, kde vám ženy se zkušeností s císařským řezem rády zodpoví případné dotazy.

Anestezie

Při plánovaném císařském řezu si někdy můžete vybrat, zda budete v celkové nebo částečné anestezii – zde si prosím vypněte všechny komentáře zkušených matek a dejte zcela na svůj pocit. Zatímco jedna rodička považuje první kontakt se svým dítětem za nejkrásnější životní zážitek, druhá vzpomíná na nepříjemné napichování páteře, které je s částečnou anestezií spojené.

Den nástupu na porodní sál

Na plánovaný císařský řez se do porodnice většinou nastupuje o den dříve. Tento den si pořádně užijte a zapamatujte. Dejte si oblíbené jídlo, kupte si něco pro radost, obklopte se věcmi, které máte ráda. Těšte se na miminko, které již brzy budete držet v náručí. Uklidnit by vás měl i fakt, že děti narozené císařským řezem nejsou vystaveny komplikacím spojeným s klasickým porodem.

Péče o tělo po císařském řezu

Péči o jizvu po císařském řezu rozhodně nepodceňujte. I když to některé porodnice nezmiňují, matky se shodují, že jizva se nejlépe hojí v případě, že si při každé malé příležitosti dopřejete také sprchu bez mýdla, kdy si jemně vodou jizvu omyjete. Spolu s volným prádlem, které zajistí přístup vzduchu, se budete brzy těšit ze zahojené rány.

Vhodné prádlo pro císařský řez

Budete potřebovat poporodní kalhotky určené pro císařovny. Pořídit si můžete například síťované, které lze vyprat. Jejich výhodou je, že jsou vyvýšené a lem se nedotýká jizvy.

S těmito tipy zvládnete vše mnohem lépe. Pokud již dopředu víte, kdy se vaše miminko narodí, připravte si včas také seznam věcí do porodnice.

Diskuze k článku