Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy stále více odkládají těhotenství, muže trápí varikokéla

tehotenstvi_neplodnost_otehoteni_umele oplodnění

Loňský rok potvrdil trend posledních let, když byl rekordní v počtu umělých oplodnění. Celkem jich proběhlo přes 40 tisíc. Číslo každoročně narůstá, hlavním důvodem je odkládání těhotenství do pozdějšího věku, ve kterém klesá šance na přirozené oplodnění. Průměrný věk zájemkyň o umělé oplodnění už přesáhl hranici 36 let. Co trápí české muže? Neplodnost nejčastěji snižuje varikokéla, kterou lze přitom jednoduše odstranit.

Průměrný věk rodiče se zvyšuje!

Dle statistických údajů se průměrný věk rodiček od počátku století zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let. Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35–39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více. A právě ženy blížící se magické hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce www.iscare-ivf.cz/.

Kvalita vajíček klesá s přibývajícím věkem ženy, takže kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. Kvalita vajíček má řadu složek. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.

„Řešením nekvalitních vajíček je jejich dárcovství. Výběr dárkyň probíhá na základě fenotypových (vzhledových) znaků – barva vlasů a očí, výška, váha a event. krevní skupina a Rh faktor. Každá dárkyně absolvuje genetické vyšetření a musí být mladší 35 let,“ dodává Lacheta.

Díky asistované reprodukci se narodí každé 10 dítě v Česku

Dnes se díky asistované reprodukci narodí každé desáté české dítě. Pokud se ale tendence umělých oplodnění bude stále zvyšovat, mohla by být za 15 let až polovina narozených dětí počata uměle. Problém je procentuálně stejný na straně žen jako na straně mužů. Zatímco před 5 lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 ml ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií.

Předejít možným rizikům plodnosti jako je třeba závažné onemocnění nebo úraz pomůže takzvaný „social frezing“, neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk, viz socialfreezing.cz/. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let.

Boj s varikokélou pomůže s neplodností

S neplodností v Česku bojuje zhruba každý pátý pár. Za neschopnost počít potomka mohou muži ve stejném procentu případů jako ženy.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ uvedl Jan Lacheta.

Varikokéla je častou příčinou neplodnosti u mužů

Častou příčinou jejich neplodnosti je tzv. varikokéla (rozšíření žil varlete), která způsobuje bolesti, neplodnost a pokles hladiny mužských hormonů. Je nutné ji operativně odstranit. Dosud se prováděla buď laparoskopická operace, další metodou je pak také ucpání cév z třísla nebo ramene. Ani jedna metoda ovšem není stoprocentní.

„Maximálně bezpečným a spolehlivým zákrokem je mikrochirurgická operace varikokély vyžadující operační mikroskop. Tento mikroskop se nám podařilo získat, takže je nyní možné zákrok podstoupit,“ řekl MUDr. Lukáš Bittner z oddělení Andrologie ISCARE.

Mikrochirurgické provedení minimalizuje šanci na poškození přívodních cév varlete a nervů, což významně snižuje množství pooperační komplikací. Výkon probíhá v celkové anestezii. Operační čas u jednostranné varikokély je zhruba 90 minut. Při operaci jsou pod mikroskopem podvázány a přerušeny rozšířené žíly, už 5 hodin po zákroku je pacient schopen s doprovodem opustit kliniku. Zlepšení parametrů spermiogramu po operaci varikokély nastává u 80 % pacientů.

O centru reprodukční medicíny ISCARE a. s.

Centrum reprodukční medicíny ISCARE. a.s. je nestátní soukromé zdravotnické zařízení. Centrum vede primář MUDr. Jan Lacheta, tým IVF včetně pracovníků laboratoře byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě. Všichni lékaři, kteří v IVF programu pracují, tak mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. Centrum poskytuje celou škálu léčebných postupů, a to včetně těch nejmodernějších jako je IVM,ICS/ PICSI, embryomonitoring, preimplantační diagnostika (PGD, PGS), kryokonzervace/vitrifikace apod. Centrum asistované reprodukce dosahuje svých úspěšných výsledků prostřednictvím mnoha osvědčených léčebných metod pro umělé oplodnění. Kromě výše uvedeného se oddělení IVF aktivně podílí na radě studií a výzkumných projektů. Centrum se dále zaměřuje také na jednodenní chirurgii, žilní chirurgii, revmatologii a ortopedii. V České republice působí od roku 1995, aktuálně je součástí klinických center společnosti FutureLife. Další informace najdete na iscare.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.