Nadýmání v těhotenství | Těhotenství.cz

Nadýmání v těhotenství

Nadýmání v těhotenství - Těhotenství.cz

Těhotenstvíinfo-icon je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. V důsledku velkých hormonálních i tělesných změn je ale třeba počítat i s některými zdravotními obtížemi. Mezi poměrně běžné těhotenské problémy patří například nadýmáníinfo-icon.  

Příčinou nadýmání je nadměrná tvorba plynů ve střevě. Množství tvorby plynů je u každého z nás jiné a je podmíněno skladbou potravy, stravovacími návyky a bakteriálním osídlením střeva. Nadýmání vede k nadměrnému odchodu plynů, tedy  plynatosti. Střevo je velmi citlivé na rozepjetí, a proto v případě, že plyny neodcházejí, pociťujeme v břišní oblasti nepříjemné pocity od mírného tlaku až po křečovité bolestiinfo-icon.

Zvýšený výskyt nadýmání v těhotenství má dvě hlavní příčiny – hormonální a mechanickou.  V těhotenství totiž dochází ke zpomalení trávících procesů vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Dochází k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě, což brání snadnému odchodu plynů. Druhým důvodem je, že  především v pozdějším stadiu těhotenství tlačí dělohainfo-icon na střeva, a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu potravy a plynů.

Opatření proti nadýmání se v těhotenství neliší od opatření mimo něj. Spočívají v tzv. režimových opatřeních a podávání vhodných léků s obsahem simetikonu.

Z režimových opatření je důležitá úprava stravovacích návyků. Dostatek času na jídloinfo-icon vede ke snížení množství spolykaného vzduchu, který často bývá jednou z příčin nadýmání. Potíže s nadýmáním zásadně ovlivní vhodná skladba potravin. Je třeba omezit cukry, vyhnout se nadýmavým potravinám (luštěniny, košťálová zeleninainfo-icon, některé peckoviny, cibule) a vyvarovat se nadměrného pití sycených minerálních vod. Také přiměřený pohybinfo-icon (např. každodenní 20minutová procházka) přispěje ke zvýšení pohyblivosti střev. Pomoci mohou také bylinné čaje (mátainfo-icon, fenyklinfo-icon, anýz), aplikaceinfo-icon tepla na břicho (termofor) nebo masážinfo-icon břicha (krouživé pohyby od pravého podbřišku ve směru hodinových ručiček).

Z volně prodejných léků proti nadýmání jmenujme například Espumisan. Tento lék obsahuje simetikon, což je látka působící výhradně fyzikálním způsobem.

„Protože simetikon není z trávicího traktu vstřebáván, je jeho užívání v těhotenství nebo při kojeníinfo-icon zcela bezpečné. Navíc neovlivňuje vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) ani jiných látek a vylučuje se z organismu nezměněn,“ říká o použití simetikonu v těhotenství MUDr. Michal Kvapil z gynekologicko-porodnického oddělení FTN v Praze.

V lékárně při výběru přípravku s obsahem simetikonu dbejte na to, aby se jednalo skutečně o registrovaný lék, nikoliv pouze potravinový doplněk či potravinu pro zvláštní výživu. Pouze u léků schválených Státním ústavem pro kontrolu je na základě klinických studií ověřeno, že jsou účinné a bezpečné – a to je v období těhotenství skutečně důležité. Dobrý lékárník vám jistě s výběrem pomůže.

Nadýmání v těhotenství je poměrně běžnou záležitostí a ve většině případů jej lze omezit uplatňováním výše uvedených opatření. Nadýmání nebo plynatost však mohou být i projevem některých závažnějších onemocněníinfo-icon trávicího traktu, takže pokud vás obtíže trápí dlouhodobě a běžná opatřeních zůstávají bez účinku, nebojte se vydat pro radu k odbornému lékaři.

Témata: