Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráte postýlku pro miminko? Nezapomeňte na atestaci!

postylka-miminko-tehotenstvi.cz

Na miminko se těší snad každá rodina a pečlivě se na příchod nového člena do rodiny připravuje už v průběhu samotného těhotenství. Nejen oblečky, lahvičky a kočárek, ale rozmyslet je třeba i pořízení nové postýlky. A není to jen o designu, který se nám bude hodit do ložnice. Měli bychom myslet především na miminko, které bude trávit v postýlce většinu času, a dopřát mu skutečný komfort. 

Nad čím je dobré uvažovat, když vybíráme postýlku pro miminko

Z praktického hlediska si musíme rozmyslet, půjde li o nábytek dočasný, tj. na 1 – 2 roky, nebo jestli postýlku využijeme i později. Dále bychom měli vědět, budeme-li potřebovat postýlku statickou, tedy stabilně postavenou v ložnici nebo o variabilní, kterou lze pomocí koleček přemísťovat podle potřeby tak, aby bylo miminko vždy na dohled.

Statická postýlka v tom případě nemusí mít kolečka, měla by však mít stahovací nebo sklopnou postranici, aby byl umožněn pohodlný přístup k dítěti. Také výška matrace by měla být volitelná, nejlépe ve třech pozicích.

Úplně maličké miminko potřebujeme mít co nejvýše, abychom na něho dobře dosáhli. Když si zhruba po půl roce sedne nebo dokonce začne vstávat, jde zejména o jeho bezpečnost a lehací plocha se musí snížit tak, aby si dítě neublížilo a nemohlo vypadnout.

A co matrace?

Možností výběru matrace je několik. Kupříkladu antibakteriální matrace se skládá ze tří vrstev. Horní vrstvu tvoří pohanka, uprostřed je PUR pěna a na spodu je deska z kokosového vlákna.

Druhou možností je klasická molitanová matrace.

Třetí z nabízených produktů na našem trhu jsou matrace, jejichž jádro tvoří monoblok studené pěny, vyznačující se tvarovou stálostí a flexibilitou. Díky své struktuře jsou velmi prodyšné a jádro matrace je chráněno separačním potahem, zabraňujícím jeho poškození a zvyšujícím životnost matrace. Hypoalergenní vnější potah je plastický a prodyšný, zajišťující maximální hygienu. Je snímatelný a prací.

Kromě zmíněných materiálů bude zřejmě při výběru rozhodujícím měřítkem též cena.

Multifunkčnost postýlek

Dalším kritériem výběru v případě statické postýlky může být její multifunkčnost jako např.

  • nástavba přebalovacího pultu
  • spodní úložný prostor  
  • rostoucí postýlka (řešení rozkládání pro děti až do věku osmi let) což ocení zejména rodiny v malých bytech. 

Pro větší komfort lze jistě postýlku, ať statickou nebo mobilní, opatřit baldachýnem prakticky stínícím a umožňujícím klidný spánek, nebo lehkým průsvitným, zamezujícím létání obtížného hmyzu.

Myslete hlavně na bezpečnost miminka

Meze se ovšem nekladou ani vlastním nápadům a kreativitě v případě zajištění větší bezpečnosti dítěte. Na bočnice i čela z tyčoviny je možné z vnitřní strany zavěsit textilní polštáře opatřené vázacími tkanicemi. Tyto polštáře zamezí případnému zranění dítěte o tvrdou dřevěnou tyčovinu, ale zároveň, díky pestrým textiliím, vkusně esteticky doplní interiér. 

Požádejte o atestaci!

V neposlední řadě je velmi důležitá povrchová úprava postýlky, neboť je možné, že dítě bude její dřevěné části olizovat, případně okusovat. Při výběru tohoto nábytku (a každého dalšího určeného do dětského pokoje) je tedy třeba požádat prodejce o doložení bezpečnostních atestů k povrchové úpravě výrobku, pokud už nejsou součástí balení. 


autor: www.tehotenstvi.cz | Mila Vobrubová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.