Přejít k hlavnímu obsahu

Dítě lže. Zatněte zuby a nastavte mu zrcadlo

Výchova

Lhaní je zlo. Neexistuje polehčující okolnost, která by jeho dopady zmírnila. Bohužel se občas týká úplně všech, děti nevyjímaje. Lžou rodičům, učitelům i svým kamarádům. O upřímnosti v daný okamžik nepřemýšlejí. Utněte jejich spanilou jízdu hned v začátku.

Lhaní jako součást dětství

Děti se rády baví, tráví tak první roky svého života. Jde o sociální experiment, kdy mohou popustit uzdu fantazii a pozorovat, co se bude dít. Drobnou lež mohou vykonstruovat i velmi malé děti, které dají dohromady jen krátkou větu. Nejde totiž jen o slova, ale o celý balíček emocí. Všechno, co se kolem nich děje, vnímají všemi smysly a dávají si to do souvislostí. Žene je zvědavost. Kam až mohou zajít? Na co všechno jim rodiče skočí? Chytne se někdo další? Děti milují tajemství a bezelstné pikle. Bohužel často neukočírují sílu lží a postupem času se zmítají v kruhu podvodů a lstí. Už to nejsou hry, které je provázely. Možná si neuvědomují, co mohou lží způsobit, ale umí si spočítat, že lež je pohodlnější než pravda. Za ty nulové tresty to stojí.

S přibývajícím věkem se mění i závažnost jednotlivých lží. Tříleté dítě nežene touha po pomstě nebo nenávist. Nepoví pravdu o pokreslené zdi nebo zlomené pastelce, ale o deset nebo patnáct let později může jít o zatajenou šikanu, problémy s drogami nebo trable s první láskou. Puberta je náročná pro děti i rodiče a neupřímný vztah situaci jen zhorší.

Do hlubin dětské duše

Důvodů, proč děti lžou, je celá řada. Bojí se vás. Bojí se, že vás zklamou. Možná se stydí za svůj vlastní život, nevěří si, baví se přibarvováním skutečnosti. Jen málokteré dítě přijde a řekne rodičům pravdu. V takovém případě by bylo dosavadní lhaní opravdu jen hrou. Řada je na vás, na rodičích. Musíte s dětmi mluvit. Ale nenápadně, aby nepocítily nátlak a nazařadily zpátečku. Nenaléhejte na ně a dejte jim čas k tomu, aby se vám mohly znovu otevřít a vybudovat si důvěru. Na její ztrátě jste se sice možná nepodíleli, ale děti mají jiný názor na věc a nemá smysl je přemlouvat. Dětská duše je velice křehká a otázka lží a pravd je nesmírně citlivá. Vyčkejte, vyptávejte se jen tak mimochodem a skládejte k sobě jednotlivé střípky, které dítě mezi řečí utrousí. Časem se napětí uvolní a dítě se s pocitem, že vše zvládlo bez vašeho přičinění, vydá na správnou cestu.

Pojďte si hrát

Lhaní je pro důvěru mezi dítětem a rodiči velký zásah, ale s dobře nastavenou strategií se dá zvládnout poměrně snadno. Dbejte na prevenci a snažte se situacím, kdy by dítě mohlo lhát, předcházet. A pokud takové chvíle nastanou, řešte je s chladnou hlavou. Necitlivý přístup v dětech bohužel zakoření a ty si ho nesou až do dospělosti a aplikují na svůj vlastní život.

 • Bez škatulek 

  • Jakmile svoje dítě označíte za lháře, jste na začátku konce. Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Když se vaše myšlenka stane směrodatnou, bude pro vašeho potomka lhaní den ode dne přirozenější a po zábranách ani památky    
 • Zrcadlení     

  • Dítě potřebuje pro správný vývoj vzor. V drtivé většině případů je jím rodič, otec nebo matka. Pokud ale vyžadujete po dítěti jistý profil chování a sami se jím neřídíte, jen těžko můžete očekávat dobré výsledky. Jednejte tak, abyste svoje dítě inspirovali.         
 • Dvě strany mince         

  • Trest je jedna věc. Je snazší a dostupnější. Protipólem k němu je pochvala. Bohužel je pro spoustu lidí těžší ji vyjádřit. Pokud se ale dítěti dostává jen negativní odezvy, stáhne se do svého světa a přestane komunikovat. A čím menší interakce s okolím, tím větší prostor pro fantazii a bujení lží.     

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.