Přejít k hlavnímu obsahu

Vývoj řeči u dětí: vliv má kdo a jak často na miminko hovoří

Není pochyb o tom, že mluvit s dítětem je nesmírně důležité pro jeho rozvoj. Jedna studie dokonce naznačila, že inteligence a akademické úspěchy byly v přímé souvislosti s tím, jak moc rodiče k dětem mezi narozením a třemi lety hovořili. Cílem studie zveřejněné v magazínu Pediatrics bylo vyhodnotit verbální interakce rodičů s jejich dětmi v prvních měsících života a testovat hypotézu, že vzájemné hlasové podněty maminek k dětem byly častější než podněty tatínků. Vědci zkoušeli zjistit rozdíly ve verbální komunikaci mezi rodiči a jejich děti na základě obou pohlaví dítěte a pohlaví rodiče. Výzkum zabral více než 1500 hodin verbálních interakcí mezi 33 dětmi a jejich maminky a tatínky.

Zde je souhrn výsledků:

  • Děti byly vystaveny více hlasovým podnětům od maminek než od tatínků.
  • Matky hlasově reagovaly přednostně více na dívky oproti chlapcům. Vědci nevědí, proč tomu tak je, ale předpokládají, že by to mohlo mít souvislost s tím, že kojené dívky mívají dřívější dozrávání mozku, více kontaktu s očima a společné pozorování nějakého objektu než chlapci.
  • Děti reagují spíše na hlas mámy než táty.

Sečteno a podtrženo: Ať už jste máma nebo táta, nebo budete mít chlapečka nebo holčičku, povídejte si se svým dítětem co nejvíce. Uvědomte si, že vaše dítě bude jednou v pubertě a pak budete mít štěstí, když s vámi vůbec promluví…smiley

Foto: Pixmac

autor:
kategorie: Děti
témata: děti, vývoj

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.