Přejít k hlavnímu obsahu

Sociální zázemí na cestách. S dětmi skoro jako druhý “porod”

Toaleta

Volejte sláva a tři dny se radujte, vyrážíme na dovolenou. Cestování s dětmi je dnes mnohem komfortnější než dřív, ale cesta na záchod, kdy potřebujete čisté a sterilní prostředí, je občas skutečný horor. Můžete to změnit? Ano.  

Benzínová pumpa  

Pokud cestujete autem, musíte cestu plánovat tak, aby si dítě mohlo pravidelně odskočit. Síť silnic v České republice je hustá a benzínová pumpa skoro na každém kroku. A toalety jsou jejich nedílnou součástí. Bohužel ne všechny jsou na takové úrovni, abyste tam mohli s miminkem bez obav jít. Záchod je semeniště bakterií a špíny, bohužel je to pro všetečné ručičky dětí velké lákadlo. A i přes vaše důrazné varování a zákazy rády osahají odpadkové koše, záchodovou mísu, štětku na čištění i držák na papír. Všechno si zaslouží ono “pohlazení”. A vy jen trnete, aby si jen tak z nudy nestrčilo prsty do pusy. Aspoň než si natáhnete kalhoty a strčíte mu ruce pod proud vody.  

Zabránit tomu, aby dítě prošlo na toaletě bez jediného otření, je téměř nemožné. Mějte tedy po ruce dostatek vlhčených ubrousků a snažte se dítě držet u sebe. Mluvte na něj, abyste upoutaly jeho pozornost a poručte mu, aby se samo obléklo. Jakmile dostane prostor, začne totiž šmejdit. U miminka to máte snazší, to samo příliš neprůzkumničí. Ale ani u něj nezapomínejte na to, že bakterie se na kůži nalepí během vteřinky, a tak ho pokládejte jen na vaše podložky nebo ho držte na ruce a na závěr ho důkladně otřete.  

Vlak  

Toalety ve vlaku jsou pojem. Divoké, ušmudlané, nestabilní. Všude stříká voda, nesnesitelný hluk, vlak drncá, zastavuje a rozjíždí se, hází sebou na všechny strany. Toaletní papír je většinou navlhlý a záchodová mísa od vody (snad). O specifickém zápachu nemluvě. V osobních a mezinárodních vlacích je situace lepší, ale u rychlíků, které zajišťují přepravu mezi většími městy, je to špatné. A opravdu se nedá mluvit o “baby friendly” prostředí.  

Pokud musíte jít, připravte dítě na to, že to bude rychlovka. Svléknout, sednout, vyčůrat, obléknout, otřít ruce vlhkým kapesníkem a jde se. Bez řečí a bez odmlouvání. Buďte nekompromisní. S miminkem je to horší. Na toaletách ve vlaku není zázemí, abyste ho mohli přebalit nebo s ním jinak manipulovat. Mnohem lepší je, když s sebou vozíte výbavu pro to, abyste si podložku rozložili na vlastní sedačku a miminko v klidu ošetřili přímo ve vlaku. Buďte ale rychlí, aby vás nikdo neokukoval a nekomentoval nevhodné chování nebo silný zápach. Ne všichni mají pochopení.  

Situace není lepší ani na nádražích. A to ještě za deset nebo i patnáct korun. Úroveň tomu ale většinou neodpovídá. Snad jen ve větších městech se můžete spolehnout na pravidelný úklid a dezinfekci.  

Autobus  

Drtivá většina lidí využívá autobus jen na kratší vzdálenosti. Málokdo se vydá s miminkem nebo malým dítětem autobusem z Prahy do Londýna a stráví na cestě čtrnáct hodin. I při půlhodinové jízdě se ale může stát, že to na děcko přijde. Pokud máte štěstí a v autobusu záchod je, čekají na vás velmi stísněné podmínky. “Místnost” bývá těsně pod schody se špatným přístupem dovnitř, za dveřmi je místo jen pro jednoho. Budete muset malé dítě instruovat a nechat si otevřeno, dva se tam zkrátka nenasoukají. Miminko radši vyřešte jako ve vlaku a přebalte ho na sedačce. Je to komfortnější pro vás i pro něj.  

Letadlo  

Cestování letadlem s miminky nebo malými dětmi je dnes na denním pořádku. Na letištích je situace dobrá, personál se tam o sociální zázemí poctivě stará a snaží se předcházet šíření bakterií a následně i nemocí. Přímo v letadle ale záleží na letecké společnosti. Nízkonákladovky jsou o dost skromnější, ale i tak mnohonásobně lepší než v mnohým vlacích. Nechybí dostatek prostoru i vybavení pro přebalení dětí. Mimo to jsou v letadle přítomny letušky a v případě nouze vám rády pomohou. Pozor dávejte jen při splachování. Hluk by mohl miminko rozrušit, rozplakat nebo vyděsit.  

Obchodní centrum 

Je úplně jedno, jestli jste v Česku nebo v zahraničí. V drtivé většině případů jde o jistotu, kde najdete jak čisté prostředí, tak slušné zázemí pro sebe i děti. Všude je dostatek prostoru, čisto, dostatek hygienických pomůcek, dezinfekce, gely, zrcadla. A jako bonus jsou čím dál častěji k vidění spojené toalety pro matku a dítě, kde se “prcek obslouží sám”. Jak na záchodě, tak u umyvadla.  

Balkán  

V České republice, sousedních zemích a směrem na západ jsme zvyklí na jistou úroveň. Při cestě na Balkán ale můžete být nemile překvapení. S dítětem může být ta cesta - a návštěva sociálního zařízení - značně riziková a plná adrenalinu. Turecký záchod je tam standard, pro střední Evropu ale velký zážitek. Destička s odtokem a v lepším případě i s hadicí, abyste toaletu opustili čistou. To může být s dítětem docela oříšek. Na zemi voda a špína, pozice pro “čůrání” neznámá. Miminko je

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA