Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy se konečně vrátí děti do školy? Martina Přenosilová, ředitelka mateřské a základní školy, radí, jak probudit ztracenou motivaci

motivace-děti-skola-koronavirus

Martina Přenosilová, zakladatelka a současně ředitelka pražské mateřské a základní školy Beehive zmiňuje, že je potřeba zaměřit energii na to, jak ze současné situace v době koronavirové krize co nejvíce vytěžit. Začít je potřeba motivací dětí i učitelů, jejich duševní hygienou a obrovskou dávkou podpory. Před rokem se poprvé uzavřely školy a většina žáků a studentů musela následně přejít na dálkovou výuku. Je více než evidentní, že na obou stranách virtuální třídy dochází motivace a vyhlídky na návrat k normálnímu režimu jsou stále nejisté. Jak ještě dlouho??

Covidová vláda stále nepustila děti do školy a rodiče i přes obrovskou ztrátu motivace na straně jejich potomků stále nebijí na poplach!

Děti i rodiče by měli podle ředitelky Beehive zaměřit svou energii na to, jak ze současné situace co nejvíce vytěžit.

„Frustraci chápu a se ztrátou motivace se v Beehive potýkáme také. Když jsme ale začínali s online výukou, první, co jsem řekla našim učitelům, bylo, aby se soustředili na využití online výuky k posílení samostatnosti, flexibility a zodpovědnosti dětí,“ říká Přenosilová. 

Jak podporují motivaci žáků v Beehive?

“Od začátku druhého pololetí jsme se zaměřili na akademické znalosti, pomocí individuálních konzultací se nám podařilo provést látkou všechny žáky a znalosti jsme otestovali. Od tohoto týdne se opět více věnujeme aktivitám na podporu motivace k učení, ve třídách probíhají různé online aktivity jako například divadla, velikonoční představení, přednášky, setkání se zajímavými lidmi. Využíváme i metodu: děti učí děti a samy vedou hodiny,” vysvětluje Přenosilová.

Každé dítě potřebuje pozornost a individuální přístup

Individuální přístup je v online třídě ještě důležitější než v té reálné. Děti ztrácejí osobní kontakt a mohou si připadat trochu ztracené. Zapojení webkamery pomáhá alespoň částečně kompenzovat chybějící sociální vazby. Důležité je také individuální hodnocení. Dálková výuka může v některých případech umocnit rozdíly ve výkonu žáků a proto je potřeba o to více oceňovat individuální snahu a proaktivitu spíše než srovnávat výkon studentů mezi sebou. 

Pro dlouhodobé udržení motivace je také důležité, aby dítě rozumělo tomu, proč se vlastně učí, k čemu mu vzdělání jednou bude. „Pomáhá, když si učitelé s dětmi povídají o využití získaných znalostí a dovedností v reálném životě, když děti chápou, že se neučí jen pro učení samotné. V tom mohou pomoci i rodiče, kteří by si s dětmi měli povídat o vlastním vzdělání, jak ho využívají ve svém profesním i běžném životě. Dobrým příkladem, který se snadno vysvětluje, jsou cizí jazyky,” říká zakladatelka školy, která se zaměřuje na bilingvní vzdělání od útlého věku dítěte. 

Pomůžou hry i moderní technologie

Vhodnou cestou je podle jejích zkušeností také využít aktivity, pro které se děti snadno nadchnou, a najít cestu, jak do nich zakomponovat učivo. Může to být sport, hry, nebo třeba moderní technologie.

„V Beehive jsme ve výuce vždy podporovali využívání digitálních technologií, online her a aplikací, ke kterým má dnešní generace dětí přirozeně blízko. Hodně se například mluví o tom, že děti by neměly u počítačů trávit tolik času, že výuka by měla být vedena více asynchronně a offline. Nikdo ale nemluví o tom, že děti u počítačů a mobilů zůstanou i tak, jen čas výuky a povídání si se spolužáky a učiteli vymění za online hry, YouTube a sociální sítě,” namítá ředitelka školy. 

Beehive International School dlouhodobě propaguje myšlenku hybridního vzdělávání, tedy kombinace prezenční a dálkové výuky. Například proto, že rodiče žáků často cestují, řešením ale může být i pro dlouhodobě nemocné žáky. “Mojí vizí bylo, že do pěti let budou děti chodit do školy maximálně 4 dny v týdnu, a že si žáci budou moci sami volit mezi online hodinou a osobní přítomností. Teď to ale není o volbě, navíc musí sdílet domácnost se zbytkem rodiny na home office, nemohou se věnovat některým svým zájmům a chybí prakticky jakákoliv socializace. Pro některé děti může být dlouhodobá distanční výuka rizikovým faktorem. Všem by prospělo, kdyby mohli do školy alespoň na jeden dva dny v týdnu,” dodává. Více informací najdete na webu beehive.cz

autor: beehive.cz
kategorie: Děti
témata: děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.