Přejít k hlavnímu obsahu

„Ani teplo ani zima“ aneb kolik vrstev je tak akorát?

Oblíkání dětí

Dospělý člověk umí odhadnout, jaké je venku počasí. A podle toho volí oblečení. Malé děti a miminka ale tuto schopnost nemají a jsou plně odkázané na své rodiče. Zamyslete se nad vlastnostmi jednotlivých materiálů a využívejte jich naplno.
 

Údělem všech maminek je dokola řešit, jestli není dětem zima nebo teplo. V záloze mají slabou mikinu a pro jistotu podvlíkačky. Nechybí ani rezervní ponožky a šátek. Starost o dítě je přirozená a nelze ji vyčítat, ale úzkostná péče dětem v ničem nepomáhá.

Teplo

Ochrana před teplem je mnohem složitější než před chladem. Velké teplotní rozdíly v podobě sprchy, studené vody v bazénu nebo klimatizace mohou dítěti způsobit velké potíže. Od šoku a křečí po nachlazení.

Materiál

Během horkých dnů je naprostým základem správně zvolený materiál. Látky s příměsí umělých vláken na sebe vážou teplo, kumulují v sobě vlhkost a brání rychlému schnutí. Kůže pod nimi se dusí. Neprodyšné prostředí způsobuje zvyšování tlaku, což během veder představuje jen další přitěžující faktor. Všeobecně panují větší obavy ze zimy a prochladnutí, ale pravdou je, že úmorná parna jsou pro dětský organismus mnohem nebezpečnější. Bez dvojité gázoviny, které se s každým dalším praním stává jemnější a hebčejší, lnu nebo stoprocentní bavlny se dítě přes léto neobejde.

Více je více

Ve chvíli, kdy sluneční paprsky dopadají přímo na kůži, tělo se mnohem snáz přehřeje. Opalovací krém je jen preventivní ochrana před spálením, ale přímé působení horkého vzduchu na tělo je pro děti ochromující. Přímému slunci by se měli vyhýbat všichni, ale není-li zbytí a možnost, jak se zchladit, je lepší minimalizovat plochu odhalené kůže a obléknout jemné kalhoty a triko s dlouhým rukávem z výše zmiňovaných materiálů.

Zima

Nevíte, proč to dítě schované v korbičce, oblečené v zimní kombinéze a přikryté péřovou zavinovačkou pláče? Je mu horko. Stejně tak dítěti v plyšové mikině a naducané bundě. Lidský organismus se umí před chladem bránit. Povolá do zbroje nervový systém a ten vynaloží všechno úsilí, aby se zahřál. Proč je zdravé spát nahý? Ze stejného důvodu – jde o posilování termoregulace. Pokud ji přílišným oblékáním narušíte, může se snížit dětská obranyschopnost a na časté nemoci je zaděláno.

Malé krůčky 

Schopnost termoregulace je u dětí nestálá a každý s ní pracuje jinak. Někomu k přehřátí stačí několikahodinový pobyt v nevětrané místnosti nebo jízda autem bez klimatizace, k podchlazení může dojít i nedostatečným vrstvením a stáním v průvanu. Nejde zdaleka jen o přímé slunce a třeskuté mrazy. Řešení pro případ obou extrémů je ale snadné. Oblékejte děti do slabších vrstev oblečení a průběžně je s proměnami teplot kombinujte tak, abyste dětskou kůži maximálně ochránili a zároveň zajistili, že si dítě udrží přirozenou teplotu těla.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.