Přejít k hlavnímu obsahu

Devět tipů pro bezpečné těhotenství při cestách do zahraničí

Dovolené v zahraničí se nemusíte vzdát ani v době když jste těhotná. Přečtěte si devět tipů, které vám mohou pomoci prožít příjemnou dovolenou bez stresu a komplikací.

1. Vyberte si správný cíl cesty

První věcí, kterou musíte udělat je – zvolit si ideální místo pro dovolenou. Předně vybírejte místa, která nezahrnují velké množství cestování, jsou bezpečná a nevyžadují větší množství očkování. Destinace blíže k domovu jsou určitě vhodnější – dlouhé lety mohou být v průběhu těhotenství velmi nepříjemné. Také je dobré, aby vaše cesta nezahrnovala dlouhý transfer z letiště.

Zvažte také dostupnost nemocnice nebo gynekologické ambulance. Pro případ nečekaných zdravotních komplikací je určitě lepší nebýt příliš daleko od takového zařízení.

2. Plánujte dopředu

Plánování podrobností průběhu dovolené je rozhodně nezbytné. Vytvořte si časový plán, projděte si všechny podrobnosti a sestavte seznam všech věcí, které budete potřebovat. Zjistěte si, zda nemáte v termínu dovolené jít na pravidelnou těhotenskou prohlídku a dohodněte se případně na náhradní termín. Svého lékaře však před odletem nebo odjezdem navštivte v každém případě a o své plánované cestě se s ním poraďte. Do některých států jsou nutné očkování, která ale nemusí být vhodná pro těhotné. Stejně tak s komplikovaným nebo rizikovým těhotenstvím vám může být doporučeno přijetí konkrétních opatření nebo se vyhnout cestování úplně.

3. Vyberte si ideální čas v průběhu těhotenství

Je potřeba zvolit nejlepší čas na cestování v průběhu těhotenství. Na začátku těhotenství můžete trpět nevolnostmi, ke konci již není cestování na větší vzdálenost vhodné. Pokud je to možné, je nejlepší naplánovat si cestování ve druhém trimestru. To je nejpravděpodobněji období, ve kterém ranní nevolnosti pominou, a budete mít nejvíce energie. Snažte se vyhnout cestování po 36. týdnu těhotenství – nejen z důvodu blížícího se porodu, může se také stát, že vám letecká společnost ani neumožní letět v souladu s jejich pravidly.

4. Co s sebou v těhotenství

Při balení věcí na dovolenou musíte přemýšlet trochu jinak než při předchozích cestách, než jste byla těhotná. Při balení oblečení zvažte klima v místě, kde budete a také délku vaší cesty. Pokud cestujete do tropického klima, dbejte aby bylo oblečení pohodlné a vzdušné. Pokud se chystáte být pryč delší dobu, zabalte i oblečení, které si můžete vzít až bříško povyroste.

Důležité jsou také správné a pohodlné boty. Určitě není vhodné brát si boty s vysokým podpatkem.

5. Dokumenty

Zabalte si kopii zdravotních informací, včetně prenatální záznamů. Nezapomeňte také uzavřít cestovní pojištění.

6. Zvolte příjemné, ale bezpečný aktivity

Existuje spousta zábavných aktivit, které si můžete vychutnat na vaší cestě v zahraničí i když jste těhotná. Pamatujte si ale, že relaxace je nejdůležitější.

Mezi nejvhodnější pohybové aktivity určitě patří plavání. Pokud je to ale možné, volte spíše bazény, kde není příliš velký pohyb jiných návštěvníků, z důvodu např. nechtěného úderu do břicha.

Další vhodné aktivity jsou (těhotenské) masáže, jóga a procházky.

Naopak je nutné se vyvarovat těmto sportovním aktivitám:

  • Vodní lyžování
  • Potápění - šnorchlování je ale v pořádku
  • Sauna
  • Jízda na koni
  • Horolezectví

7. Dodržujte správnou životosprávu

Dodržování správné výživy a pitného režimu je rozhodující v celém těhotenství, a ještě důležitější to je, když jste v zahraničí. Ujistěte se, že vždy budete mít zajištěn dostatečný příjem vhodné stravy a tekutin. Když to bude možné, vyhněte se pití kofeinu a sladkých nápojů. Jezte pravidelně vyváženou stravu a nevynechávejte jídlo, ani když se budete cítit unavena.

8. Odpočiňte si a načerpejte energii

Vždy když to bude možné, dělejte pravidelné odpočinkové přestávky. V těhotenství se můžete cítit vyčerpaná a unavená. Dovolená je skvělá možnost jak načerpat energii. Pokud můžete, naplánujte si přestávky a odpočinek každé 2-3 hodiny každý den. Zvolte si prostředí, které vám dodá skutečný pocit relaxace!

9. Snižte stres

Poslední věc, kterou chcete na dovolené zažít je nežádoucí stres. Mohou ale nastat situace, např. zpoždění letadla, které vaši náladu mohou pokazit. V takových případech zkuste omezit stres tím, že zůstanete v klidu a budete se věnovat relaxačním aktivitám, jako je čtení nebo poslech hudby. Skvělou ochranou proti nežádoucímu vlivu stresu je pak humor. Zkuste mít připravený tablet s oblíbenými komediemi nebo scénkami známých herců apod.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Veronika345 (neověřeno) | St 10.08.2022 15:40

No já bych doporučila spíš nějakou odpočinkovou dovolenou v těhotenství než nějakou aktivní sportovní dovolenou. Co já jsem byla v 14tt na dovoleny tak jsme byli ve Španělsku a úplně v pohodě.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.