Přejít k hlavnímu obsahu

Avokádo v těhotenství

Avokádo v těhotenství - Těhotenství.cz avokádo, životospráva, kyselina listová, draslík, zdravé tuky, těhotenský jídelníček, strava v těhotenství, vláknina, foláty

Avokádo je díky svému složení zařazeno mezi takzvané „superpotraviny“. I když samo o sobě nemá žádnou úžasnou chuť a někomu může připadat dokonce odporné, je plné vitamínů, folátů, antioxidantů, zdravých tuků a minerálních látek a je tak maximálně vhodné pro vás i vaše dítě a je rozhodně správné zařadit ho do těhotenského jídelníčku.

Jak je avokádo přínosné v těhotenství?

Kyselina listová

Zvláštní význam má kyselina listová (foláty) v průběhu těhotenství pro normální růst a vývoj plodu. Jejich nedostatek se pak může projevit rozštěpovými a jinými vývojovými vadami. Jednou z potravin, která kyselinu listovou obsahuje, je i avokádo.

Zdravé tuky

Avokádo obsahuje tuku opravdu hodně. Nemusíte se ale bát, jde o tuky, které jsou zdravé a pro růst dítěte potřebné.

Vysoký obsah vlákniny

1 kus avokáda obsahuje až 10 gramů vlákniny, což odpovídá asi 25% denní potřeby. Vláknina je důležitá např. proti zácpě, pomáhá také snížit riziko preeklampsie a při udržení správného přírůstku na váze.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou důležité např. pro udržování správné hladiny cukru a cholesterolu v těhotenství.

Draslík

Obsah draslíku v avokádu překoná dokonce i banán. Spousta žen trpí v těhotenství na křeče v nohou. Úlevy od křečí v nohách může být dosaženo správným přísunem právě draslíku, avokádo je tak správná volba.

Další vitamíny

Avokádo je bohaté na řadu vitamínu včetně B2, B3, B5, B6, C, E. Vitamin B2 se stará o oči a kůži, B3 usnadňuje lepší trávení a pomáhá proti ranní nevolnosti.

Jak avokádo do jídelníčku zařadit?

Je mnoho způsobů jak jíst avokádo. Předně – avokádo by mělo být dostatečně zralé. Poznáte to tak, že je na omak měkké až máslové. Můžete jej přidávat do celé řady jídel, např. do salátů, do zmrzliny, do koktejlů či šťáv nebo do pomazánek.

Kolik avokáda je možné jíst?

Přes všechny pozitivní vlastnosti avokáda, by měl denní být příjem v těhotenství omezen na polovinu jednoho kusu, aby se zabránilo možným nežádoucím účinkům.

Těhotenství.cz