Přejít k hlavnímu obsahu

Výběr porodnice podle stupně vybavenosti

Porodnice

Další rozhodující skutečností při výběru „vaší" porodnice může být její vyba­venost. Souvisí většinou s velikostí porodnice a i ta může mít vliv na způsobn poskytované péče.

Porodnice, které zajišťují základní péči

Mají malou spádovou oblast, ročně asi 500 porodů. Výhodou je dostupná a rodinná atmosféra. Mají malý počet porodů, a tak je zde větší předpoklad v se vám budou dostatečně věnovat a budou mít na vás hodně času.

Porodnice okresní (krajské)

Sem se soustřeďují rizikové rodičky. Jsou lépe vybavené, mají oddělení Jlp (jednotka intenzivní péče pro rodičku i dítě), RTG (rentgen), laboratoře i v noč ním provozu. Počet porodů je již mnohem větší a někdy to s sebou přináší odosobnění v přístupu k rodičce a méně času na empatii a chápání přání a pocitů ženy.

Specializovaná pracoviště při fakultních nemocnicích

Jsou vybaveny špičkovým zařízením a personálem. Neonatologické jednotky pro předčasně narozená miminka se úspěšně starají o děti s porodní hmotností menší než 1 kg. Jsou sem sváženy ženy s patologickým těhotenstvím z celé re­publiky. Zde je jasná velmi kvalitní péče, ale většinou zde není místo pro osobní příběh té které ženy. A tak psychika ženy není nijak upřednostněná. Také me­toda porodu plně závisí na rozhodnutí personálu. Žena si zde jen zřídkakdy může říct o alternativnější způsob porodu.

Přehled porodnic v ČR s komentáři maminek najdete zde: http://www.mojetehotenstvi.cz/porodnice

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.