Přejít k hlavnímu obsahu

Nová aplikace má pomoci odhalit riziko předčasného porodu

I přes značné zlepšení prenatální péče, jsou předčasné porody stále velkým problémem na celém světě. Nová mobilní aplikace s názvem QUiPP by mohla pomoci lékařům lépe identifikovat ženy s rizikem předčasného porodu. Aplikace byla vyvinutá na Kings College v Londýně a byla testována ve dvou výzkumech u žen s vyšším rizikem předčasného porodu.

15 milionů dětí celosvětově se každý rok narodí předčasně, tedy před 37. týdnem těhotenství. A každý rok více než milion z těchto dětí zemře na různé komplikace spojené s předčasným narozením. Existuje řada faktorů, které lékařům pomáhají určit, zda ženě hrozí předčasný porod, např. dřívější předčasný porod nebo potrat. Dva další faktory, které mohou lékařům pomoci jsou délka děložního hrdla a úroveň biomarkerů nalezené ve vaginální tekutině známé jako fetální fibronektin. Fetální fibronektin (fFN) je glykoprotein extracelulární matrix produkovaný amniocyty a buňkami cytotrofoblastu, který se vyskytuje mezi vrstvou choria a deciduy, kde pomáhá udržovat integritu spojení mezi plodovým vejcem a dělohou. Stanovení fetálního fibronektinu ve stěru z pochvy lze využít k rozpoznání rizika předčasného porodu. Před 22. týdnem těhotenství se v poševním sekretu vyskytují vysoké hladiny fetálního fibronektinu, poté se tyto hladiny snižují (pod 50 ng/ml) a opět stoupají před porodem. Na počátku těhotenství jsou hodnoty fFN zvýšené v důsledku normálního růstu tkání. Ze skupiny žen s pozitivním fibronektinovým testem skončí předčasným porodem asi 25 %. U negativního testu se vyskytuje předčasný porod asi v 1 %. (Zdroj Wikiskripta.eu)

Aplikace pro výpočet používá algoritmus, který kombinuje průběhy předchozích těhotenství a délku děložního čípku s úrovněmi fetálního fibronektinu. Výsledek pak stanoví možné riziko předčasného porodu.

Aplikace QUiPP pro odhalení rizika předčasného porodu

Zdroj: Kings College London, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.