Přejít k hlavnímu obsahu

Zásadní změny vašeho těla v těhotenství

V průběhu těhotenství se nejvíce vyvíjí a mění děloha . Slouží jako schránka, v níž plodové vejce roste a vyvíjí se. Z původní hmotnosti 50 až 60 g stoupne váha dělohy na konci těhotenství na 900 až 1 000 g. Objem její dutiny se zvětší z 2 až 3 ml na 5 000 ml. Mění se i stavba dělohy. Z hruškovi­tého tvaru na ovoidní (kulovitý), svalová vlákna probíhají v několika vrstvách a zmnoží se cévní zásobení.

Prsy se celkově zvětšují rozvíjením žlázového parenchymu a přibýváním tuku. Připravují se na svou funkci - kojení. Bradavky jsou citlivé - erektivní (bradavky často vystupují). Dvorce jsou pigmentované. Účinkem hormonů estrogenů a progesteronů tvoří mléčná žláza rosolovitou hmotu - mlezivo, které lze někdy z prsu vytlačit již v době těhotenství. Některé těhotné ženy však zjis­tí, že jejich bradavky nejsou erektivní. Pak je zapotřebí nosit stimulující klo­bouček v podprsence, který bradavky připraví na kojení. Klobouček je k dostání v lékárnách nebo ve speciálních obchodech (i na internetu).

Po celou dobu těhotenství není vhodné provádět samovyšetřování prsu. Mléčná žláza v prsech je natolik změněná, že výsledek vašeho vyšetření by byl zkreslený. Pokud máte nějaké pochybnosti, svěřte se s nimi na příští gynekolo­gické prohlídce svému lékaři.

Hladké svalstvo trávicího ústrojí je vlivem hormonů, působících v těhotenství, ochablé a jeho snížená činnost je příčinou zácpy a plynatosti těhotných. Z tohoto důvodu také dochází k pálení žáhy (ochablý svěrač mezi jícnem a žaludkem pro­pouští kyselý žaludeční obsah).

Při problému zácpy není vhodné používat projímadla, která vždy vytváří závislost. Lze použít několik metod, které by měly pomoci:

Hodně pijte a jezte tzv. zbytková jídla (ovoce se slupkou, zelenina, tmavé pe­čivo a chleb). Uvařte si sušené švestky ve vodě a nechejte vychladnout, pak je již studené snězte. Naučte se břišní dýchání a ráno v klidu, ještě než vstanete 3 až 5 minut dýchejte do bříška. Je to velice účinná metoda, která pomáhá proti zácpě a celkově prokrvuje břišní dutinu i oblast kolem dělohy.

Pro miminko je toto dýchání velice příjemné a nijak mu neubližuje. O zácpě se také více dozvíte v kapitole „Časté obtíže v těhotenství". Břišní dýchání můžete používat i během dne pro celkové zklidnění. Tato metoda dýchání se také úspěšně používá na začátku porodu, a tak je na místě, abyste začaly s nácvikem.

Položte se na záda nebo na bok do pohodlné polohy. Zavřete oči a položte si ruce na bříško. Nadechněte se do bříška a pokuste se při nádechu nezve­dat hrudník a oblast klíčních kostí. Následně vydechněte z bříška všechen vzduch a zůstaňte chvilku ve výdechu. Zkuste opakovat. Nedejte se odradit, když vám to hned na začátku nepůjde, jak byste si představovaly.

Břišní dýchání, které by vám mělo pomoci proti zácpě, musíte opakovat každé ráno v posteli a po delší dobu (3 týdny), aby vznikl určitý rituál a každé ráno došlo k vyprázdnění.

Sliznice dutiny ústní je překrvená a zduřelá, proto snadno krvácí při čištění zubů i při kousání tuhých soust. Je však zapotřebí, abyste nepolevily v čištění a masírování zubů a dásní tvrdým kartáčkem, protože právě jejich masírování od tohoto problému napomáhá. Výborným pomocníkem proti krvácení dásní je správná ústní voda. Poraďte se se svým zubním lékařem.

Také správné složení stravy a přidávání vitamínů a minerálů během těho­tenství výrazně přispívá k řešení problémů krvácení z dásní.

Přesto je nutné, abyste během těhotenství alespoň 2x navštívila zub­ního lékaře, protože v těhotenství jsou zuby vlivem hormonů více náchylné k vytváření zubního kazu.

Poprvé na začátku těhotenství a podruhé před porodem, jelikož těhotenství mohlo udělat s vašimi zuby své a po porodu budete mít všeho až nad hlavu.

Močový měchýř je těhotnou dělohou vysunut vzhůru, proto se musí častěji vy­prazdňovat. Mění se i uložení močovodu, ledviny se zvětší v důsledku zvýšení prů­toku krve. Objem vody v organismu se do porodu zvýší o 20 %. Protože se zvětší spotřeba kyslíku, jsou kladeny vyšší nároky na celý dechový aparát. Zvýší se dechový objem a dechová frekvence, protože kapacita plic je snížena. Také reziduální (zbytková) kapacita plic je menší, a tak se může dostavit mírná dušnost. Taje způsobena i stále se zvětšující dělohou a tlakem orgánů na oblast plic a srdce.

Změna statiky pohybového aparátu je způsobena hmotnostním přírůstkem. Prohlubuje se prohnutí bederní páteře dopředu směrem do bříška (lordóza). Je to přirozený jev v těhotenství, přesto byste měla cvičit, abyste k prohlubování lordózy nepřispívala. Vazy a kloubní jádra jsou prosáklá a rozvolněná a vy tento proces můžete pozorovat na vaší lepší pohyblivosti především v oblasti kyčlí. Vlivem hormonů, které se do těla vyplavují, dochází k uvolňování a pří­pravě organismu na porod. Tato mobilita získaná v těhotenství v období laktace odchází a končí.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
témata: změny

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA