Přejít k hlavnímu obsahu

Marihuana v těhotenství může mít vliv na vývoj mozku u dětí

Středa 29. Červen 2016 18:15

U děti narozených matkám, které užívaly v průběhu těhotenství marihuanu, hrozí větší pravděpodobnost abnormálního vývoje mozku, což může mít dlouhodobé následky pro duševní zdraví. Uvádí to nejnovější výzkum zveřejněný v odborném časopise „Biological Psychiatry“ (Dr. Hanan El Marroun, Erasmus University Medical Center).

Podle statistik užívá pravidelně marihuanu během těhotenství na celém světě až 13 procent žen. Dřívější výzkumy zabývající se užíváním marihuany těhotnými ženami uváděly vyšší pravděpodobnost problémů s chováním a psychických problémů u narozených dětí. Bylo však nejasné, jak užívání marihuany ovlivňuje vývoj mozku u dětí.

Tým vědců analyzoval údaje 263 dětí ve věku 6-8 let.

96 dětí se narodilo matkám, které užívaly marihuanu v průběhu těhotenství, a většina z těchto matek byly také kuřáci. Dalších 54 dětí bylo v těhotenství vystaveno pouze tabáku. Posledních 113 dětí nebylo vystaveno v těhotenství žádnému z těchto vlivů.

Všechny děti byly vyšetřeny pomocí magnetické rezonance, což dovolilo vědcům posoudit jejich objem mozku. V souhrnu lze říci, že vědci nezjistili žádné rozdíly v celkovém objemu mozku, objemu šedé hmoty a objemu bílé hmoty.

Nicméně ve srovnání s ostatními dětmi, měly děti, které byly vystavené vlivům marihuany, silnější prefrontální mozkovou kůru. Prefrontální kůra je oblast mozku, která má vliv na komplexní kognitivní chování, plánování, rozhodování, pamět a společenského chování.

Rostoucí legalizace marihuany a prodej na předpis zvyšuje celosvětově potenciální riziko. Tato důležitá studie naznačuje, že užívání marihuany během těhotenství, by mohlo mít významný vliv na vývoj mozku dítěte.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.