Přejít k hlavnímu obsahu

První cesta letadlem. Na co se připravit? 

Cestování

Cestování je fajn. A většinu lidí “neodradí” ani děti. Právě naopak. Chtějí jim ukázat svět a vzít je na kouzelná místa daleko za hranicemi. Proč ne. Je ale třeba dodržet pár pravidel, která se mění podle věku malých cestovatelů.

Poctivé přípravy  

Cestování ve dvou nebo single je pohodové a nevadí, když se rozhodnete na poslední chvíli. S dětmi má ale přesun letadlem úplně jiný rozměr a je třeba všechno do posledního detailu naplánovat. S malými rošťáky totiž nemáte zdaleka takové možnosti k improvizaci. Na druhou stranu je dobré se informovat o tom, co si jako rodiče s malými dětmi můžete dovolit a co za speciální služby využít. Už dávno totiž neplatí, že jde o čas, který musíte přežít. Servis na letištích se rychle vyvíjí a zlepšuje a byla by škoda toho nevyužít.  

Čerstvá miminka  

Každá letecká společnost má vlastní pravidla a některé z nich přepraví i velmi malé miminko staré jen pár týdnů. Odborníci ale doporučují, abyste vydrželi minimálně tři měsíce. I tak bude hluk a náhlá změna tlaku pro dítě náročná. Miminka mohou být z pnutí v uších rozrušená a plačtivá. Pokud už se k letu přeci jen odhodláte, je třeba mít na paměti, že musíte být dítěti nablízku a dávat mu pravidelně najevo, že jste tam pro něj. Fyzický kontakt je v neznámém prostředí pro miminko nenahraditelný. 

  • Absolvování letu s dítětem v náručí  
  • Dodržení spánkového režimu dítěte  
  • Houpání v nosítku (chůze v uličce, vyhledávání klidných míst na letišti)  
  • Muchláčci, polštářky, jídlo a nápoje - vše, co dítě zná a minimum cizích podnětů  
  • Kojení při vzletu a přistání  
  • Deky a přikrývky  

Na jednu stranu nemusíte do šesti měsíců věku kupovat pro miminko letenku a platíte jen letištní poplatky, které činí maximálně 15 % hodnoty ceny pro dospělého (úspora peněz je tedy značná), ale přirozeně nemají malí cestovatelé nárok na vlastní sedadlo. Je to pochopitelné, veškerý čas stejně tráví u rodičů.  

Dva roky  

Pro většinu rodičů je to velmi problematický věk, kdy jsou děti zvídavé, umanuté, snaží se prosadit si svou a umí dát nespokojenost velmi hlasitě najevo. Cesta se tak může zvrtnout v nefalšované peklo, kdy se budete snažit dítě utišit a zároveň se omlouvat zbylým cestujícím za způsobené nepohodlí při letu. Samozřejmě není v pořádku nechat dítě vybrečet nebo ho nechat se vztekat, ale ostatní lidé by měli pochopit, že se to může stát. Bohužel ne všichni jsou tak tolerantní.  

Do dvou let můžete ušetřit za cestu tím, že dítě budete mít na klíně a oželíte jeho vlastní sedadlo. Na jedné straně stojí úspora peněz, na druhé pořádná váha, kterou budete mít na těle několik hodin - dítě ve dvou letech může vážit i dvanáct kilogramů, vrtí se a neposedí. Jeho nepohodlí a přecitlivělost může pramenit i z toho, že nemá dostatek prostoru, pořád ho objímáte a nemůže se samo rozhodnout, jak si bude hrát. Pokud vám to tedy rozpočet dovolí, rozhodně si připlaťte.  

Bez her a oblíbených hraček se s dvouletým dítětem v letadle neobejdete. Na puzzle zapomeňte, stejně tak dřevěné kostky a podobné vychytávky. Mnohem lepší jsou menší verze oblíbených knih, různé hlavolamy a rébusy, plyšové hračky s nahranými pohádkami nebo rovnou tablet, kam nahrajete oblíbené pořady. Nezapomeňte ani na aplikace pro děti, které nainstalujete do telefonu. Není to sice ideál, ale pro krizové podmínky v letadle můžete udělat výjimku. Zajímavé je i prstové divadýlko.  

Tři roky  

O rok později už je situace jiná. Dítě mluví, rádo pozoruje, tolik nespí (jen pozor na jet-lag kvůli časovému posunu). Můžete zkusit různé paměťové hry, vyprávění příběhů, učení dnů v týdnu, měsíců v roce nebo pojmenování prstů. Pořiďte speciální podložku (skladnou, složitelnou), na které jsou zipy, knoflíky, háčky nebo patentky. Dítě si může zkoušet svoji zručnost a vydrží se soustředit několik desítek minut.  

Pět let  

U dětí po pátých narozeninách to mívají rodiče o něco snazší. Děti se zabaví, mohou si prohlížet knížky nebo si s vámi povídat. Zajímavé jsou pro ně i různé hry na telefonu nebo tabletu. Zkuste vyprávět příběhy a vymýšlet historky o všem, co vidíte. Co třeba slovní fotbal nebo různé pamatovací hry ve stylu “přijela tetička z Ameriky”? 

Musíte dětem vnuknout pocit zodpovědnosti. Vyprávějte jim o maskách, o bezpečnostních pásech, o tom, jak se letadlo dostane do vzduchu. Pokud mezi odbavením na letišti stihnete komentovanou prohlídku, dopřejete dětem navíc jedinečný zážitek, na který nezapomenou.  

Něco navíc  

Pokud chcete něco levného a originální, zkuste dětem vyrobit jednoduché bingo. Vezměte papír a rozdělte ho na devět až dvanáct okýnek. Do každého nakreslete něco, s čím se dítě v letadle a na letišti potká - například letadlo, kufr, letušku, mrak, bezpečnostní pás a spoustu dalšího. Papír vložte do průhledných desek, přiložte fixu nebo tužku a nechte dítě, aby v momentě, kdy něco z obrázků uvidí, zvolalo “bingo”. Schválně, kdo bude mít vyplněno jako první?

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA