1.týden těhotenství | Těhotenství.cz

1.týden těhotenství

Je pravděpodobně den vaší ovulace a vhodný čas k oplodněníinfo-icon. Pokud svůj den ovulaceinfo-icon neznáte, můžete den ovulace spočítat zde.

Jedna „babská" rada na ovlivnění pohlavíinfo-icon vašeho miminka: pokud si přejete děvče, pak mějte pohlavní stykinfo-icon 2 až 3 dny před ovulací. Neboť jen „ženské" spermieinfo-icon přežívají dlouho. Pokud byste raději chla­pečka, pak se snažte o oplodnění v den ovulace, či těsně po ní, neboť rychlejší mužské spermie se dostanou k vajíčku rychleji. Ženské spermie jsou pomalejší, a tak přicházejí k vajíčku později.

Ovulace může mít zpoždění 12 až 24 hodin, spermie však mohou zůstat v těle ženy 3 – 5 dnů, takže pokud dojde ke styku před uvolněním vajíčka, může následně dojít k početíinfo-icon. Pouze jedna spermie (v 1 ml spermatu je asi 20 milionů spermií) pronikne obalem a buněčnou blanou do vajíčka. Tím dojde k oplozeníinfo-icon. Vajíčko i spermie obsahují každý pouze 23 chromozomů. Splynutím jader těchto hlavních protagonistů se vytvoří buňka - zygota - s plným počtem chro­mozomů - 46. To je správný počet pro zdárný vývojinfo-icon lidského života. Spermie jsou navíc nositelky tzv. sexinfo-icon - chromozomů, tedy takových, které určí pohlaví dítěte. Každý chromozom obsahuje tisíce genů a vaše dítěinfo-icon zdědí polovinu genů od vás - matky a polovinu genů od otce. Po několika hodinách se začíná zygota rýhovat. Asi za 30 hodin se skládá ze 2 buněk, po 70 hodinách ze 32 buněk. Začátek nového života probíhá náročně, ale plynule a rychle.

Ujistěte se, že jste stále dostatek kyseliny listové, abyste snížili riziko vašeho dítěte defektů neurální trubice, jako je rozštěp páteře. Pak se doplněk nebo se rozhodnout pro obohacené cereálie. Teprve 6. až 7. den doputuje oplodněné vajíčko do dělohy. Tady na něj čeká ideální prostředí k „uhnízdění" - tedy vysoká, prokrvená děložní slizniceinfo-icon - endometriuminfo-icon (pokud nedojde k oplodnění, odlučuje se v období menstruaceinfo-icon). V době, kdy čekáte na menstruaci, ale jste již těhotná, produkuje trofoblastinfo-icon (obal blastuly - později plodový obal) HCGinfo-icon. Jeho výskyt v moči a krvi vám dá jasnou odpověď, zda se jedná o těhotenstvíinfo-icon. Přečtěte si10 příznaků jak poznat těhotenství.

1. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

 

Těhotenství.cz

 Další týden těhotenství