Přejít k hlavnímu obsahu

10 šílených věcí, které se dějí ve vašem těle během těhotenství

Filiz - Těhotenství.cz

Zatímco prožíváte zcela běžný den, všechny tyto nové a zázračné procesy se odehrávají uvnitř vašeho těla. Jaké to jsou? Možná budete překvapené, co všechno obnáší vývoj těhotenství.

1. Vaše děloha roste na 14násobek své původní velikosti.

Přesně tak. Roztáhne se z velikosti hrušky na velikost melounu (a pak zase zpátky), říká Sheryl Rossová, gynekoložka ze soukromé kliniky v Californii. Děloha drží až 1 litr tekutin. Jedná se o hleny a plodovou vodu, které slouží jako vystýlka pro miminko.

2. Vaše srdce pumpuje o neuvěřitelných 40 až 50 procent více krve než před těhotenstvím.

Zároveň také bije 10 až 20krát za minutu častěji, než tomu bylo před tím. Důvodem jsou pupeční šňůra a placenta, které díky tomu plní svou funkci. Děje se to také kvůli přípravě na hlavní událost, tedy porod a narození miminka. Nyní už naprosto dává smysl, proč se unavíte o tolik rychleji než předtím, že?

3. Děťátko vás slyší (takže pozor, co říkáte!).

Do 18 týdne těhotenství se uši plně vyvinou a miminko váš hlas velmi pravděpodobně slyší. Když miminku zpíváte, tak poslouchá. Po porodu může melodie rozpoznat, a dokonce pro něj mohou být velmi uklidňující.

4. Pokud je to chlapec, může mít erekci.

Dokonce před porodem se maličký reprodukční systém dítěte začíná připravovat. Mezi 20 a 23 týdnem začíná u chlapců produkce spermií. Ve stejném čase je už u dívek plně vyvinuta děloha a vaječníky s doživotní zásobou vajíček.

5. Placenta odvádí práci čtyř orgánů.

Placenta, někdy nazvaná “strom života”. Tento orgán (který jste právě vyprodukovali) je extrémně propracovaný a pomáhá vašemu miminku vyloučit odpad, odfiltrovat špatné věci, zásobovat jeho krev a krmit jej. Mluvíme o mnohoúčelovém orgánu!

6. Miminko ochutnává svá jídla.

Věřte nebo ne, do 20 týdne těhotenství dítě vyvine chuťové pohárky a už se učí preferovat jídlo, které jíte. Někteří experti dokonce věří, že můžete ovlivnit chuťový vkus dítěte tím, že budete během těhotenství jíst širokou škálu (zdravých!) potravin. Pravděpodobně už dbáte na to, co jíte, ale tady máte další extra motivaci k objednání přílohy v podobě brokolice namísto hranolek.

7. Vaše prsa jsou plnohodnotnými producenty mléka.

Ne, nejedná se pouze o poporodní záležitost. Hormony spouští produkci mléka téměř ihned poté, co otěhotníte. Do 20 týdne už je tam první mléko pro dítě (žlutá tekutina zvaná kolostrum), říká Rossová. V třetím trimestru těhotenství můžete zaznamenat i jeho prosakování. Nic, co by nevyřešily kojící vložky.

8. Miminko vylučuje.

Jakmile se blížíte k polovině těhotenství, dítě začíná produkovat mekonium tedy černou, dehtovou hmotu, kterou brzy po porodu vyloučí do své první plenky.

9. Děťátko může vidět světlo.

Kolem 30 týdne jsou duhovky kompletně vyvinuté. To znamená, že dítě může vidět, a dokonce i reagovat na světlo kolem. Překvapivě, není tam stále naprostá tma. Když ležíte na přímém slunci, můžete zaznamenat pohyby dítěte, jak se snaží otáčet a chránit své oči.

10. Dítě nacvičuje pro svůj první plakací debut.

Předvídáte, jaké to bude slyšet jeho první pláč? Děťátko také. Ultrazvukové fotografie ukázaly, že miminka v děloze ukazují plačící a další obličejové výrazy. To ale neznamená, že by byly smutné. Pláč je ve skutečnosti důležitou dovedností, kterou musí dítě zvládnout, jelikož bude sloužit jako primární a jediná komunikace s vámi během prvních vzrušujících týdnů.

Zdroj: thebump.com

Těhotenství.cz

Diskuze k článku