Přejít k hlavnímu obsahu

Výpočet BMI v těhotenství: Body Mass Index

BMI kalkulačka-Body Mass Index

BMI tedy Index tělesné hmotnosti pohází z anglického termínu Body Mass Index. Jedná se o údaj používaný jako indikátor pod-váhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňuje statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Vyzkoušejte naši BMI kalkulačku a spočítejte si, jak jste na to s váhou právě vy.

Výpočet BMI: kalkulačka Body Mass Index

cm
kg
* povinné pole

Tabulka pro vyhodnocení výsledků

BMIVýsledekZdravotní riziko
méně než 18,5PodváhaZvýšené
18,5 - 24,9NormálníMinimální
25 - 29,9NadváhaNízké až lehce vyšší
30 - 34,9Obezita 1. stupněZvýšené
35 - 39,9Obezita 2. stupněVysoké
více než 40Obezita 3. stupněVelmi vysoké

BMI: co znamená tato zkratka? 

Vycházející z anglického termínu Body Mass Index, jedná se o index tělesné hmotnosti. Představuje léty prověřený, a zřejmě nejpoužívanějších indikátor hmotnosti jedince. Výsledek vám poslouží k posouzení váhy a zařadí vás do určité váhové kategorie. Stačí zadat dva základní údaje a hned jste v obraze, jestli trpíte podváhou, nadváhou, obezitou, anebo máte normální, zdravou váhu. Naše BMI kalkulačka vám navíc prozradí, jaká zdravotní rizika se s vaším stavem pojí. 

Víte, že vzorec BMI vymyslely chytré hlavy již v polovině 19. století? Podle otce zakladatele se nazývá také Queteletův index. 

Jaký je vzorec výpočtu BMI? 

Vaši aktuální váhu zjistíte výpočtem podílu hmotnosti (v kilogramech) a výšky (v centimetrech) umocněné na druhou. Tedy:  

BMI = 

Hmotnost [kg] 

Výška2 [cm] 

Proč je dobré znát vzorec BMI i osobní index tělesné hmotnosti? 

Kalkulačka hmotnosti ukazuje, zda vaše tělesná hmotnost v těhotenství odpovídá normě. Určitý váhový přírůstek je během gravidity nevyhnutelný. Pokud však zjistíte, že přibíráte nadměrně, může být vhodné zvážit úpravu jídelníčku či životního stylu, eventuálně možnosti hubnutí po porodu. 

Kdo může mít z BMI kalkulačky váhy užitek? 

On-line výpočet BMI je vhodný nejen pro těhotné ženy. Dnes téměř 30 % světa trpí obezitou či nadváhou, dalších 9 % naopak podvýživou. Případné odchylky od váhové normy je vhodné diagnostikovat. Včasné řešení představuje prevenci řady zdravotních komplikací. 

Jaká je ideální váha při výšce 172 cm? 

Na podobné otázky vám žádná kalkulačka váhy neposkytne odpověď. Ideální BMI totiž neexistuje. Vaše snahy by měly směřovat k udržení své hmotnosti v doporučené váhové kategorii: za normální tělesnou hmotnost se považuje hodnota BMI 18,5 – 24,9. 

Jak najít přesnou kalkulačku BMI? 

Každý BMI kalkulátor vychází ze stejného vzorce BMI, a poskytne vám tedy stejně přesné výsledky. Náš on-line výpočet ideální váhy však navíc zdarma informuje o zdravotním riziku spojeném s vaší váhovou kategorií. 

Bohužel BMI kalkulačka podle obvodu pasu, která by poskytla hodnotnější zpětnou vazbu na vaši hmotnost, neexistuje. Přitom rozložení tukové a svalové tkáně v těle nese významný podíl i na vašem zdravotním stavu. Proto pro výpočet tuku ukládaného v břišní oblasti se vynalezl tzv. index tvaru těla (ABSI index). Speciální kalkulátory ABSI a podrobné BMI kalkulačky lze nalézt zejména na odborných serverech. 

Mohou používat BMI kalkulačku dospívající a děti? 

Vzhledem k tělesným odchylkám mladších i starších dětí a pubescentů, je pro tyto skupiny osob vhodné využít jiné hmotnostní ukazatele: například speciální BMI kalkulačky pro děti. 

Také sportovce nelze zařazovat do standardní tabulky hmotnosti, neboť svaly hmotností převyšují tuk. 

Jak důvěryhodná je metoda měření váhy pomocí BMI indexu tělesné hmotnosti? 

Internetové kalkulačky hubnutí a váhy je třeba brát s rezervou. Zato lékař vám nabídne do puntíku přesný výpočet BMI a tuku, který zohledňuje řadu parametrů: pohlaví, objem svalů, rozložení tukové tkáně, typ postavy a celkový životní styl. 

Přesto je BMI index tělesné hmotnosti užitečným ukazatelem pro orientaci, zda netrpíte abnormální váhou, s níž se pojí řada zdravotních rizik.  

Doporučujeme on-line kalkulátor BMI využít. Nestojí ani korunu a ihned zjistíte, jak na tom jste s váhou. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA