Přejít k hlavnímu obsahu

Za první pololetí tohoto roku prudce stoupl počet těhotných žen v tísni

Občanské sdružení Na počátku provozuje poradnu pro těhotné ženy v tísni. Poskytuje pomoc ženám, které se v souvislosti s těhotenstvím dostávají do nepříznivých životních situací. Sociální pracovnice upozorňují, že během první poloviny roku 2013 se počet klientek zvýšil oproti stejnému období loňského roku o jednu třetinu. Dávají to do souvislosti se zhoršující se ekonomickou situací domácností i zvyšujícím se napětím ve společnosti, neboť právě tyto okolnosti bývají prvotní příčinou následných sociálních problémů spojených s těhotenstvím.

Vedoucí poradny Kamila Culíková upřesňuje: „Mezi nejčastější případy, které řešíme, patří neplánovaná těhotenství žen, které již mají jedno nebo dvě děti, a vědí, že další již nebudou schopné uživit.“ Často také dochází k tomu, že se s nově nastalou situací nedokáže vyrovnat manžel nebo partner a od ženy odejde nebo jí vyhodí z bytu či domu. Podobně je tomu i u mladších klientek, kdy dceru, těhotnou dívku, napospas ulici nechávají vlastní rodiče. Ve 12 % případů byly ženy kontaktující poradnu oběťmi domácího násilí.

Kamila Culíková k tomu ještě dodává: „Obvyklou komplikací jednotlivých případů je zadluženost, nezaměstnanost a dlouhodobě nefunkční vztahy. Za takové situace představuje nová výzva v podobě neplánovaného těhotenství katalyzátor všech neřešených problémů, vyhrocení vztahů a následnou krizovou situaci nastávající maminky. Ta se nečekaně ze dne na den ocitá bez přístřeší, bez prostředků a bez naděje na dobrý život svého dítěte.“

Často jí pak nenapadne jiné řešení, než umělý potrat, se kterým se však neztotožňuje a který může být do budoucna příčinou silného traumatu, tzv. post-abortivního syndromu. „V takové stavu je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří mohou pomoci s hledáním cest, jak nepříznivou situaci řešit“, uzavírá Kamila Culíková.

O Poradně: Poradna provozovaná občanským sdružením Na počátku poskytuje odborné sociální poradenství těhotným ženám, které se v důsledku svého těhotenství dostaly do nepříznivé životní situace. Pomoc vychází z individuálních potřeb žen. Je poskytována způsobem, který je podporuje v aktivním řešení situace, v rozvoji dovedností pro samostatný život a směruje je k začlenění zpět do přirozené komunity. Od začátku provozu pomohla poradna necelým 1700 žen.

O sdružení: Brněnské občanské sdružení Na počátku pomáhá od roku 1994 těhotným ženám a matkám s dětmi v obtížných životních situacích. Provozuje Poradnu Na počátku, azylový dům Domov pro dětský život a Byty na půli cesty. Za dobu své existence pomohlo zhruba 1900 ženám a 250 dětem.

Odkaz: www.napocatku.cz

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.