Přejít k hlavnímu obsahu

Co zařídit po porodu?

Návštěva dětského lékaře u vás doma

Osobně nebo telefonicky ihned po návratu z porodnice informujte dětského lékaře miminka /kterého jste si vybrali a kontaktovali již před porodem /, který Vás osobně doma navštíví, provede prohlídku dítěte a domluví s Vámi další návštěvy v ordinaci.

Vystavení rodného listu dítěte

K porodu přineste originál oddacího listu nebo prohlášení o určení otcovství /svobodné nebo rozvedené maminky / a prohlášení o jméně dítěte. Tyto dokumenty porodnice po porodu posílá na matriku. Matrika Vám vystaví rodný list dítěte do 7 - 10 dnů, který si vyzvednete na MĚSTSKÉM ÚŘADĚ PROSTĚJOV - MATRIKA, 2. patro.

Úřední hodiny: PO a ST 8 -17 hod , telefon: 582 329 159

Zde Vám vrátí i oddací list.

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny

Novorozenec je dnem porodu automaticky pojištěn u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte. Na pracovišti okresní pobočky příslušné zdravotní pojišťovny je však nutné provést registraci dítěte. Potřebujete k tomu rodný list dítěte.

Žádost o porodné

O porodné je třeba požádat na kontaktním místě Státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště. Potřebujete k tomu rodný list dítěte a občanský průkaz. Formuláře naleznete tam nebo na stránkách mspv.

Platba za komunální odpad

Novorozenec je po vystavení rodného listu zapsán k trvalému pobytu na adrese trvalého bydliště matky, ve většině obcí však není zproštěn platby za komunální odpad.

Mzdová účtárna

Kopii rodného listu dítěte odevzdat na mzdovou účtárnu Vašeho zaměstnavatele /nebo na SSZ / pro slevu na dani.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.