Přejít k hlavnímu obsahu

10 nejlepších způsobů, jak zvýšit plodnost

jak-zvysit-plodnost

Snažit se otěhotnět může být vzrušující, ale i stresující období zároveň. Některé páry dosáhnou otěhotnění hned, jiným se to naopak vůbec nedaří. Ať už se snažíte otěhotnět poprvé nebo podruhé, nezapomeňte na několik věcí, které mohou pomoci zvýšit plodnost u vás tak u vašeho partnera.

Vyhněte se alkoholu

Muži i ženy musí být v konzumaci alkoholu obezřetní, pokud chtějí zvýšit své šance na otěhotnění.

U mužů může větší množství alkoholu snížit produkci testosteronu, způsobit impotenci a přispěje ke snížení množství spermií.

U žen nadměrná konzumace alkoholu může vést k určitým poruchám ovulace a to má vliv na jejich schopnost otěhotnění.

Omezte kávu

Kromě konzumace alkoholu může hrát roli v neplodnosti i nadměrné množství kofeinu, což je asi 500 mg denně - to odpovídá asi 5 šálkům kávy za den. Pro zvýšení svých šancí na otěhotnění dodržujte doporučený limit kofeinu, tedy asi 200-250 miligramů denně.

Kouření raději ne!

Všichni víme, že kouření je špatné pro naše zdraví obecně, ale věděli jste, že může také ovlivnit vaši schopnost otěhotnět?

Kouření u mužů může vést ke snížení produkce spermií a způsobuje poškození DNA. Kouření u žen snižuje funkci vejcovodů, a tím i procento šance na otěhotnění. Přestat kouřit byste měla již 3 měsíce před otěhotněním.

Správná hmotnost

Většina nastávajících maminek, by měla ráda "dokonalou hmotnost" - ale co je ideální je pro vás, nemusí být ideální pro vaši plodnost. Hmotnost může ovlivnit hormonální regulaci a tím ovlivnit ovulaci. Udržování zdravé tělesné hmotnosti proto může pomoci regulovat normální ovulaci a zvýšit pravděpodobnost otěhotnění. Nejsou to jen maminky, které potřebují zůstat zdravé a se správnou hmotností pro plánované miminko – čtete také: Také nadváha u otce může ovlivnit zdraví dítěte

Zdravé spermie

Většina žen se při otěhotnění soustředí ne své zdraví, svoji životosprávu nebo načasování ovulace. Nemůže se však zapomínat na důležitost užitečných malých plavců – mužských spermií. Množství, pohyb a struktura jsou základem zdraví u spermií. Může to znít zvláštně, ale i spermie je dobré udržovat zdravé.

Zvláště v době plánovaného těhotenství jsou muži vyzýváni k udržení zdravé tělesné hmotnosti, ke správné životosprávě, prevenci sexuálně přenosných nemocí, cvičení a vyvarování se stresu. Omezení spotřeby cigaret a alkoholu, jsou pak snad již samozřejmostí. Čtete také: Užívání marihuany může mít vliv na plodnost

Zásadním způsobem kvalitu spermií a s ní spojenou plodnost ovlivňuje vysoká teplota. Mužské pohlavní buňky by měly mít v ideálním případě o dva až tři stupně nižší teplotu, než je teplota lidského těla. Právě z tohoto důvodu jsou varlata umístěna vně. Rozehřátý laptop položený na klíně či břiše může však způsobit zvýšení teploty spermií až o 3 stupně. Doporučení: vezměme si na sebe volně padnoucí spodní prádlo, méně času věnujte sezení, vyhněte se zdrojům tepla, jako jsou sauny, vířivky a notebooky a mobilních telefony umístěné v blízkosti varlat. Čtěte také: Když pánové mají problém aneb zaměřeno na kvalitu spermatu

Pohlavně přenosné choroby

Vyvarovat se nákazy pohlavně přenosnou chorobou se doporučuje nejen pro ochránění vašeho zdraví, ale i vaši plodnosti. Kapavka a chlamydie jsou často příčina neplodnosti u mužů i žen. Zvažte proto důsledné používání kondomů a omezení počtu osob, se kterými máte sex.

Sex

Máte-li heterosexuální vztah a snažíte se otěhotnět, musíte mít sex (vaginální) a to zejména během období ovulace. Čtěte také: Při početí není hlavní poloha, ale to zda má žena ovulaci nebo Sex, ovulace, početí…spousta žen ví o své plodnosti pramálo

Lubrikanty

Některé páry mohou při pohlavním styku používat lubrikační gel. Ale ne všechny lubrikanty jsou v době vhodné k otěhotnění ideální k používání. Lubrikanty mohou být buď zakoupená v obchodě nebo „vlastní výroby“. Náhrady kupovaných lubrikantů jako např. dětský nebo i řepkový olej nejsou určitě vhodné. Při koupi lubrikantů upřednostněte takové gely, které podporují početí.

Nadměrné cvičení

I když je cvičení dobré pro vaše celkové zdraví, když se snažíte otěhotnět, intenzivní a nadměrné cvičení může vést k problémům s plodností v důsledku potlačení jak ovulace, tak hormonu progesteronu. Každý má však jinou hladinu fyzické kondice a odlišnou úroveň fyzické aktivity - a tak je vhodné promluvit si o množství cvičení se svým gynekologem.

Toxiny

Téměř všude v okolí jsme vystaveni chemikáliím a některé z nich mohou přispět k ženské a mužské neplodnosti. Lidé přicházející do styku s pesticidy, olovem nebo organickými rozpouštědly, mohou mít s plodností problémy. Pokud máte obavy o svoji plodnost ve vztahu k zaměstnání nebo prostředí, ve kterém se pohybujete, poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.