Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy otěhotnět - Z hlediska plodných dnů ženy

Pokud se žena rozhodne po skutečně zralé úvaze pro otěhotnění, měla by znát svůj menstruační cyklus a především by měla vědět, kdy během cyklu dochází k ovulaci tzn. k prasknutí Graafova folikulu. Při něm se z vaječníku uvolní zrající vajíčko schopné oplodnění. Toto období nastává u žen s pravidelným menstruač­ním cyklem obvykle 13. až 14. den cyklu. Mnoho žen ale mívá ovulaci i v jiné dny.

Období plodných dnů lze určit měřením bazálních teplot, které by si měla žena zaznamenávat do pečlivě vedeného menstruačního kalendáře po dobu alespoň tří měsíců. Bazální teplota by se měla měřit denně ve stejnou dobu, stejným teploměrem asi 5 minut v pochvě. Ideální by bylo změřit teplotu vždy ráno při probuzení, než vstanete z postele.

Pečlivě vedeným menstruačním kalendářem se myslí pravidelné zapisování menstruace, případných výtoků, bolestí v podbřišku... a samozřejmě záznam bazálních teplot.

Podle křivky vzniklé ze zaznamenaných teplot zjistíte, zda je váš cyklus ovulační (při bifázické křivce). Tzn. v době, kdy teplota stoupne o 0,3 až 0,6 °C

probíhá ovulace - nastávají vaše plodné dny. V případě, že je váš cyklus anovu- lační, tedy i křivka bazálních teplot je monofázická (teplota se drží převážně na stejné hodnotě), je třeba konzultovat další postup individuálně s gynekologem.

Mnohem snadnější a časově méně náročnou cestou k určení plodných a ne­plodných dnů, je použití dámského mikroskopu. Podle krystalické struktury va­šich slin snadno zjistíte, kdy nastává ovulace. Vzhledem připomíná mikroskop rtěnku nebo pudřenku a je tedy určen k dennímu použití (viz obrázek). Umožňuje vám komfortně zjišťovat svůj ovulační cyklus a přitom nijak neměnit životní styl. Každé ráno nanesete malé množství slin na sklíčko mikroskopu, a po zaschnutí, přes vlastní zdroj světla v mikroskopu, odečtete výsledek. Je to velice spolehlivá metoda a není zapotřebí zvláštních dovedností.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.