Přejít k hlavnímu obsahu

Nedoklubko pomáhá předčasně narozeným dětem a jejich rodičům

Nedoklubko pomáhá předčasně narozeným dětem a jejich rodičům - Těhotenství.cz

Každé desáté dítě v České republice se narodí předčasně. Přečtěte si rozhovor s Lucií Žáčkovou, ředitelkou občanského sdružení Nedoklubko, které těmto dětem a jejich rodičům pomáhá již od roku 1996.

Mohla byste krátce představit spolek Nedoklubko?

Nedoklubko vzniklo jako občanské sdružení v červnu 2002. Transformovalo se z Klubu přátel nedonošených dětí, který založila v roce 1996 PhDr. Daniela Sobotková při ÚPMD v Podolí. Dnes je to podle nového občanského zákoníku zapsaný spolek, nestátní nezisková organizace s celorepublikovou působností a oslavili jsme letos 16 let od založení. Spolupracujeme s Českou neonatologickou společností a jsme zakládajícím členem evropské organizace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), která byla založena v roce 2008. Nedoklubku, tedy tehdejší ředitelce, jsem nabídla svou pomoc v listopadu 2010, kdy v České republice poprvé organizovala oslavy Světového dne předčasně narozených dětí. Od té doby jsem se každý rok podílela na organizaci oslav jako firemní partner a v listopadu 2013 jsem byla zvolena do jeho vedení.

Cílem Nedoklubka je podpořit rodiče po předčasném porodu. Dát jim vědět, že v tom nejsou sami, dodat jim dostatek informací, povzbuzení a víry v lepší zítřky.

Kolik miminek se každý rok narodí v ČR předčasně?

Ročně se narodí přibližně 9000 dětí předčasně. Jedno z 10 dětí je předčasně narozené.

Žáčková NedoklubkoVnímáte posun v péči o tato miminka od doby, kdy jste čekala Ellinku?

Ellinku jsme měli v péči u Apolináře, kde se o nás staraly úžasné sestřičky, paní doktorky, i lékaři. Péče byla již v tu dobu na vysoké úrovni. S Ellinkou jsem mohla být od rána do večera. Co jsem vnímala jako nevýhodu, byly plenky velikosti 0, které na Ellince vypadaly skoro jako tričko, měla je až po bradu. Sestřičky tak plenky stříhaly, aby se do nich malá vůbec vlezla. Proto jsme společně s Pampers letos přinesli do Čech ty nejmenší plenečky se třemi velikostmi menšími než je velikost 0. Ty nejmenší - P3 jsou určeny dětem vážícím 800 gramů a méně. Z tohoto posunu mám velkou radost.

Jak konkrétně můžete rodičům pomoci?

Sdílíme příběhy rodin s podobným osudem, organizujeme různé akce s cílem zvýšit povědomí o předčasném porodu. Podporujeme i konkrétní neonatologická oddělení. Už osmým rokem běží velmi úspěšný projekt s názvem Mámy pro mámy, jehož cílem je obdarovat maminku drobným dárkem a vzkazem na oddělení co nejdříve po předčasném porodu. Máme také síť regionálních koordinátorek, které do zapojených nemocnic docházejí. Povídají si s maminkami, nosí jim nejen dárečky, ale i také drobné vybavení pro oddělení, jako jsou polohovací pomůcky, zavinovačky, přehozy přes inkubátor a podobně.

Jsou vaše služby placené?

Ne. Vše připravujeme a děláme pro rodiče zdarma. Finance na provoz a náklady spojené s fungováním organizace hradíme ze sponzorských darů díky našim firemním partnerům, díky našim členům a také díky příspěvkům dárců, kteří přispívají na náš transparentní účet. Z toho jdou prostředky výhradně na výrobu časopisu Nejste v tom sami a knihy Vítej, kulíšku. Často se na nás obracejí rodiče, že jsme jim v nejtěžších dobách pomohli a oni to teď chtějí poslat dál. To mám vždy velkou radost. Dozvědět se, že má naše úsilí a práce opravdu smysl.

Je možné Nedoklubko nějakým způsobem podpořit nebo se zapojit jako člen?

Ano. Právě příspěvkem na náš transparentní účet 1171717/0100. Může se též zapojit jako člen a být tak naší součástí. Moc děkujeme každému, kdo pomáhá s námi. Kdo nám pomáhá plnit naše poslání…

Těhotenství.cz

Diskuze k článku