Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit miminku nezapomenutelné Vánoce

vanoce-s-miminkem-tehotenstvi.cz

Možná vás v průběhu těhotenství napadlo, jaké to bude, slavit s miminkem první Vánoce. A právě právě letošní advent pro vás odhalujete klikatost cesty vedoucí k dětskému úsměvu z dárků. Pojďte se podívat na pár zajímavých tipů, které vám pomohou s rozhodováním, čím obdarovat miminko, kojence či batolata. 

Zaujmout miminko je docela oříšek. Přinášíme vám několik tipů na dárky, s kterými můžete okouzlit děti různého věku. 

Jaké dárky k Vánocům potěší čerstvé miminko? 

Hrazdička na hraní

Stejně jako kolotoč nad postýlkou, hrací deka s hrazdičkou a zavěšenými plyšovými hračkami je ideální dárek pro nejmenší miminka. Protože se ještě rozkoukávají, poskytnou jim plyšáčci přitažlivou pastvu pro oči. Kopající nožičkama a natahující ručičky, hraní dává děťátku příležitost posunout své motorické dovednosti na vyšší úroveň. Čím více si s pestrobarevnými kamarády popovídá, tím větší množství hlásek se může naučit. 

Ohebný míček

Vyroben z mírně pružné a na dotyk příjemné gumy, maličké děti se do něj zakousnou jistě raději než do klasického kousátka. Až trochu povyrostou, mohou si s ním kutálet. Míček není celistvý, nýbrž ho tvoří řada ohnutých proutků. Jejich hrubý povrch má potenciál rozvíjet hmat dítěte. Údržba hračky je hračka: stačí opláchnout pod proudem vody. Přestože se s ním dítě může zabavit samo, zejména větší kojenci a batolata často vyžadují na hraní sourozence. 

Kousátka a chrastítka

Jde o ověřený způsob, jak potěšit miminko od narození až do devátého měsíce života. Svou barevností nejen lákají, nýbrž současně podporují dětský vývoj. Dobré modely dovede dítě snadno uchopit, čímž posouvá kupředu své motorické dovednosti. Na šestém měsíci, kdy miminko obvykle již trápí růst zubů, dovedou zejména chladící kousátka poskytnout úlevu od bolavých dásní a podporu klubání zoubků. 

Noční světélko

Bojící se „bubáků“, malé děti by si neváhaly odkoupit od světlušek světýlko. Vychytávka tlumeně září, a neruší tak spánek. Propracovanější modely se chlubí řadou uchu či oku lahodících funkcí, třeba promítáním hvězdné oblohy. Kouzelná podívaná na vašem stropě může zabavit miminko ve dne v noci a proměnit váš interiér ve výjimečný. 

Termofor pro děti

Aneb hřejivý obklad proti nespavosti nebo třeba bolesti bříška: problémům trápícím řadu miminek (i maminek). Termofor levně seženete v dětských potřebách či hračkárně, a poté pouze ohřejete v mikrovlnce po uvedenou dobu. Nahřívací polštářek nakonec položíte miminku na bolavé bříško, nebo pro lepší usínání vedle něj. 

Photo by mali desha on Unsplash

Dárek pro miminko na celý život 

Některé dárky musí „dozrát“, aby měly pro dítě hodnotu: 

  • Fotkami s miminkem vystihujícími, o jaký kus za rok povyrostlo, můžete vždy vyzdobit vánoční stromeček. S přibývajícím věkem dítěte fotečky posejí postupně celý stromeček. 
  • Nechte jméno a porodní údaje vašeho potomka vyrýt do dřeva nebo třeba na vánoční ozdobu. 
  • Napište dítěti dopis, který vypráví o příjemné atmosféře a zábavě s miminkem během prvních Vánoc. S uplynulou dobu od sepsání se zvyšuje hodnota písemnosti pro miminko (i maminku). 

Nebo vymyslete jiný originální způsob, jak zvěčnit vašeho potomka, a vytvořit pro něj tak památku na celý život. 

Jaký dárek k prvním Vánocům pro starší miminka a batolata? 

Od půl roku začínají děti svět „okusovat“. Proto mají zelenou chrastítka, kousátka, knížky a další omyvatelné či pratelné hračky. V dalších měsících věku zaujmou kojence jistě tahací či zvukové hračky, stejně jako třeba obrázkové kostky. 

Miminka v prvním roce života se také učí mluvit a rozpoznávat rýmy. Zvědavě zkoumají knížky zaměřené na rozvoj slovní zásoby, s klapkami, nebo z nichž se dají vytahovat různé kartičky. 

Klasické skládání kostek tříbí trpělivost i jemnou motoriku. Pokud už vaše dítě získalo se stavěním komínů určité zkušenosti, nebojte se zvolit stavebnici s menšími díly. 

Batolata si už také obvykle poradí se skládačkami, kde do sebe zapadají jednotlivé dílky. Nepohrdnou však ani odrážedlem, interaktivním stolečkem či dětskou kuchyňkou. 

Když vaše batole tak rádo tlačí, tahá, sestavuje a rozebírá věci, využijte to pro váš rozpočet: Samotná krabice nestojí prakticky ani korunu, a přitom u vašeho šikuly vyvolá větší nadšení než její obsah. 

Jak vybrat nejlepší dárek pro miminko? 

Pozitivem pro vaši peněženku je, že u dárků pro miminko platí „méně je více“. Vašeho maličkého spíše potěší zajímavá drobnost, než regál hraček, kdy neví, čemu věnovat pozornost. Na autíčko na dálkové ovládání kojenec reaguje méně nadšeně než na šustící papír. Miminka ještě zkrátka nemají z dárků rozum, neuvědomují si jejich hodnotu. 

Vyplatí se proto obdarovat vaše nejmenší jediným překvapením: takovým, který odpovídá jejích věku a může jim pomoci zvládnout první měsíce na světě. Sami znáte své miminko nejlépe a typ hraček, který miluje. 

Po rozbalení nezapomeňte potomka seznámit s tím, jak věc funguje, i jaké s ní jdou dělat „psí kusy“.  

Svátky klidu a pohody vašemu neposedovi asi nic neříkají. Pokud však víte, jak vybrat dárek pro miminko, tu chvíli po štědrovečerní hostině si užije také on. Mezi zběsilým mytím oken a nákupní horečkou v předvánočním období myslete na to, že miminko cítí náladu rodičů. Váš stres může udělat dítěti nezapomenutelné Vánoce, nikoli však v pozitivním slova smyslu.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Marcela (neověřeno) | Po 13.12.2021 17:37

Hezký den, velmi se mi líbí nápad vytvořit našemu mimi osobní vánoční ozdobu. nechali jsme takto vytvořit dřevěné nádobí s jeho monogramem a datem narození. Věříme, že jednou to ocení. :) Náš malý je opravdu ještě malý (6 měsíců) a zatím vše objevuje a dárečky mu jsou naprosto jedno. Praktické věci u nás k ježíšku nadělují babičky a my s mužem hledáme spíš společný zážitek, který s Jonáškem můžeme zažít. Jako výlet do Zoo, za zvířátky, nebo masáže miminek. A až bude větší, snad už příští rok, vyletíme všichni 3 balónem. Zážitek už jsme koupili a nemůžeme se dočkat :)

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.