Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat s opruzeninami u dětí?

Jak bojovat s opruzeninami u dětí? Tehotenstvi.cz

Máte doma malé miminko nebo batole, kterému se z nějakého důvodu na zadečku nebo v tříslech objevily malé červené puchýřky, děťátko pláče a je mrzuté? Nenechávejte ho trpět. Dětská kůže je citlivější než ta naše a snadno se podráždí. 

Opruzeniny trápí miminka odjakživa. Potýkali se s nimi naši rodiče i prarodiče, dnes je u svých dětí musíme řešit my. Důležité je najít jejich příčinu, ale i poskytnout úlevu. Co ty opruzeniny vlastně jsou a jak s nimi bojovat?

Když se řekne opruzenina

Povrchovému zánětu kůže způsobenému nejčastěji kvasinkami Candida a bakteriemi se odborně říká také intertrigo, v běžné řeči pak opruzenina
Nejčastěji se intertrigo vyskytuje na citlivých místech jako zadeček, genitálie a třísla, méně často v kožních záhybech, na stehnech, v podpaží nebo za oušky.

Víte, že opruzeniny se nejčastěji objevují na místech, kde je teplo a vlhko? Proto nejsou žádnou výjimkou opruzeniny v plenkové oblasti. Těmto opruzeninám se přezdívá plenková dermatitida.

Jak opruzeniny vznikají?

Opruzenina vzniká snadno, nejčastěji na místě, kde je teplo a vlhko a kůže se tře o kůži nebo oblečení. Kromě malých dětí tak mohou potrápit i dospělé jedince, muži jsou ke vzniku opruzenin náchylnější než ženy.

Víte, že nejčastější příčinou plenkové dermatitidy u dětí je kontakt pokožky se stolicí při průjmu? Mohou vznikat jak při použití jednorázových dětských plen, tak těch látkových.

Mezi další příčiny vzniku opruzenin u miminek patří delší interval mezi výměnou plenky, alergická reakce na kosmetiku nebo plenku, průjem, infekce bakteriálního či kvasinkového původu. Na vině ale mohou být i některé látkové plenky, které zadržují vlhkost a špatně absorbují.

Jak poznat opruzeninu?

•    Prvním příznakem bývá svědění pokožky.
•    Pak následuje zčervenání kůže a pálení.
•    Místa jdou na dotek citlivá, objevují se drobné puchýřky, které někdy mokvají.
•    V případě, že opruzenina trápí děťátko, budete mít doma pravděpodobně plačtivého a neklidného potomka. Není se čemu divit, opruzený                  zadeček opravdu bolí a pálí.

Jak s opruzeninami bojovat?

Nejlepším způsobem je prevence. Prostě a jednoduše nedovolit opruzeninám vůbec vzniknout. 

Děťátko pravidelně přebalujte

Pokožka miminka je citlivá, pravidelné přebalování až 8x denně je důležité. Jen tak se pokožka nezapaří a nedojde k jejímu podráždění.

Náš tip: Při každém přebalování zadeček pečlivě očistěte, osušte a potřete krémem na opruzeniny.

Zadeček často větrejte

Nechávejte co nejčastěji pokožku miminka volně dýchat. Rozbalte plenkovou oblast a zadeček provětrejte. Je to skvělá prevence vzniku opruzenin, pomůže to ale i ve chvíli, kdy už dítě nějakou tu opruzeninu má.

Dodržujte hygienu

Při každém přebalování důkladně očistěte zadeček od zbytků stolice a moči. Stačí k tomu plenka namočená ve vodě, použít ale můžete i dětské vlhčené ubrousky. Vybírejte si ale ty, které nedráždí dětskou pokožku.

Miminko také pravidelně koupejte, ale ne v horké vodě. Ta pokožku vysušuje. Ideální jsou kratší koupele (maximálně 10 minut), s použitím dětského olejíčku.

Náš tip: Vyzkoušejte přírodní dětskou kosmetiku Weleda, která o pokožku bude šetrně pečovat.

Co dělat, když už se opruzenina objeví?

Někdy se vzniku opruzenin nedá vyhnout. Není třeba plakat a hroutit se, věnujte jim pozornost a péči, zmírněte podráždění pokožky. 

•    Děťátku častěji měňte plenku.
•    Zadeček při každém přebalování větrejte.
•    Při každém přebalování použijte dětské krémy a masti na opruzeniny.
•    Podráždění mohou zmírnit i bylinné koupele.
•    Pokud podráždění a zarudnutí neustupuje, poraďte se s dětským lékařem. Na vině může být zánětlivé kožní onemocnění nebo vyrážka, kterou bez pomoci lékaře nezvládnete.

autor: Benu.cz | Komerční článek
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.