Přejít k hlavnímu obsahu

Barvení vlasů v těhotenství. Je to bezpečné? 

Barvení vlasů v těhotenství

Otázky týkající se ošetření vlasů během těhotenství jsou běžné. Většina ošetření zahrnuje chemikálie a barviva, která nutí těhotné ženy přemýšlet, zda jsou takové postupy bezpečné.

Většina dostupných výzkumů naznačuje, že chemikálie nalezené v polo-stálých i trvalých barvách nejsou vysoce toxické a lze je tak během těhotenství bezpečně používat. Kromě toho může být pokožkou absorbováno pouze malé množství barviva na vlasy, které by bylo schopno dostat se až k plodu.

Toto malé množství není považováno za škodlivé a zdraví ohrožující pro plod. To stejné platí i během kojení. Pravděpodobnost, že by tak chemikálie z barviv prostoupila až do mateřského mléka a představovala by tak riziko pro kojence, je velmi nepravděpodobná.

Pokud však přesto váháte s pravidelným barvením vlasů během těhotenství, je na místě zvážit některé bezpečnější alternativy. Například použití čistých přírodních barviv bez chemikálií jako je hena.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravé a krásné vlasy po porodu?

Vitamíny v těhotenství - vitamín B komplex

Jaká opatření byste měla zvážit před chemickým ošetřením vlasů?

  • Zvažte vyčkání s barvením do druhého trimestru
  • Nenechávejte chemikálie na vlasech déle, než je uvedeno v pokynech pro použití
  • Používejte rukavice během nanášení barviv na vlasy
  • Neodbarvujte ani neobarvujte své obočí a řasy. Hrozí totiž vznik otoku či vyšší riziko infekce v oční oblasti.
  • Provádějte nanášení barviv v dobře odvětrávaném prostoru
  • Pozorně si přečtěte návod na obalu

Když přijde čas začít s barvením, odborníci se shodují, že byste měly přijmout některá bezpečnostní opatření. Pokud jste v salonu, požádejte, abyste seděla v dobře větrané místnosti.

Pokud jste doma, otevřete okna, abyste dýchala čerstvý vzduch a nikoli toxické výpary. Pokud nanášíte produkt nanášíte barvu na vlasy sama, vždy noste rukavice. Postupujte podle pokynů výrobce a nezapomeňte důkladně umýt pokožku hlavy po dokončení vaší práce. Zeptejte se svého kadeřníka či stylisty na šetrnější možnosti barvení vlasů jako je např. barva bez amoniaku. Zvažte případně polo-stálé barvy, které neobsahují bělidlo. 

Pozor na hormonální změny

Nezapomeňte, že hormonální změny, které se odehrávají během těhotenství ve vašem těle, mohou způsobit, že vaše vlasy budou reagovat jinak, než jste zvyklá. Nemusíte tak ve výsledku dostat to, co očekáváte. Než si začnete barvit celou hlavu, vyzkoušejte nejdříve testovací proužek, abyste nebyla překvapená z toho, co vám výsledek přinesl.

Počkejte do druhého trimestru

Někteří lékaři a odborníci však doporučují počkat s barvením vlasů alespoň do druhého nebo třetího trimestru, pokud ne až po těhotenství.

Prvních 12 týdnů těhotenství je pro vaše dítě časem velkého vývoje. Orgány se formují, vytvářejí se svaly a hlasivky, tvoří se vlasové folikuly. I když neabsorbujete většinu chemikálií během barvení vlasů, proč to nakonec riskovat?!

Diskuze k článku

Iva 33 (neověřeno) | Po 08.11.2021 09:06

No co se týká vlasů tak jsem se řádila s kadeřnici a ta už má po 2 dětech, a říkala že si vlasy barvila nějakou min škodlivou a šetrnější barvou ale už si nevzpomínal na název. Ale zajímalo by mě jestli bych mohla podstoupit maceup v 5 měsíci těhotenství? Zajímaly by mě nějaké názory z řad zdravotní péče. A nějaké to obecnější info, díky.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.