Přejít k hlavnímu obsahu

Co může pomoci proti křečovým žilám v těhotenství

Křečové žíly během těhotenství jsou poměrně běžné a obvykle bezbolestné. Jedná se jen o další příznak, provázející těhotnou ženu. Křečové žíly se objevují nejčastěji ve spodní části dolních končetin, vyskytnout se mohou, ale i na jiných místech nohou a dokonce i na zevních rodidlech.

Co můžete proti křečovým žílám udělat?

Křečové žíly se určitě netýkají každé těhotné maminky, pokud ale máte tu smůlu, že se vám objevily, existují různé triky, které můžete proti křečovým žílám vyzkoušet. Je možné, že vám to pomůže udržet výskyt pod kontrolou.

• Nestůjte dlouho na jednom místě. Dlouhé postávání v jedné pozici, např. při některých domácích pracích není vhodné. Doporučuje se být více v pohybu, přenášet váhu z nohy na nohu nebo popocházení.

• Využívejte pauzy k prokrvení nohou. Lehněte si na záda, nohy dejte do zvýšené polohy, můžete si je opřít o stěnu a provádět kroužení kotníky. Tento cvik je vhodné provádět vícekrát za den.

• Choďte na procházky. Pohyb je klíčem k prevenci křečových žil - tak se každý den projděte nejméně jednou pěšky nebo dělejte jinou formu cvičení zvyšujících krevní oběh. Výzkumy ukazují, že i pohyb ve vodě je velmi užitečný, takže pokud můžete chodit do těhotenského cvičení v bazénu, určitě neváhejte!

• Jestliže již křečové žíly máte, kupte si speciální elastické ponožky, které jsou dostatečně dlouhé a stáhnou vám celá lýtka, což by vám mělo ulevit. Doporučuje se nasadit si tyto podkolenky hned ráno, než vstanete z postele.

• Nenoste oblečení, které by bylo v určitých částech těla příliš těsné, např. příliš utažené opasky nebo ponožky s příliš úzkým okrajem.

• Nenoste boty s vysokým podpatkem.

• Udržujte svoji váhu pod kontrolou. Příliš velký nárůst hmotnosti konzultujte se svým lékařem.

• Zásobujte pravidelně své tělo vitamíny. Vyvážená těhotenská strava udržuje žíly zdravé, zajistěte si proto pravidelný přísun vitamínu C.

• Večer nohy osprchujte střídavě studenou a teplou vodou od chodidel vzhůru. Končete studenou.

Nejspíše se vám křečové žíly na vašem těle nelíbí, pravděpodobně vás svědí nebo i bolí, je ale nepravděpodobné, že vám nebo miminku způsobí větší problémy. Pokud jste křečové žíly neměla před otěhotněním, nejspíše se po narození miminka zmenší nebo do několika měsíců po porodu zcela zmizí.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku