Přejít k hlavnímu obsahu

Umělé oplodnění krok za krokem s IVF specialistkou

Miminko

Snažíte se o miminko již delší dobu, ale stále se nedaří? Problém s otěhotněním není nic výjimečného, v České republice se týká až 20 % párů. Kliniky asistované reprodukce a umělé oplodnění jsou opředené mnoha mýty a jejich návštěva může způsobovat obavy. Říká se, že kdo je připraven není ohrožen. Umělým oplodněním krok za krokem nás proto provede ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. 

Před zahájením léčby – vstupní konzultace

Předtím, než se pár objedná na první konzultaci, by měla žena absolvovat vyšetření u svého gynekologa. Ten ji jednak vyšetří, ale také vypíše žádanku na vyšetření spermiogramu pro jejího partnera. 

Při první návštěvě kliniky pár čeká konzultace s lékařem, která trvá asi 45 minut. „Potřebujeme pár dokonale poznat a vyšetřit, abychom mohli vybrat nejvhodnější možnou léčbu. Rozpoznat kombinaci příčin, které brání úspěšnému početí, nám pomáhají nejmodernější diagnostické metody,“ popisuje lékařka. Každý pár může mít jinou kombinaci příčin a faktorů neplodnosti, a proto také vyšetřovací i léčebné postupy se budou u různých párů lišit.

Základními vyšetřeními, kterými projde v Repromedě každá žena, jsou ultrazvukové vyšetření malé pánve a gynekologické vyšetření, vyšetření ženských pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy, testy na pohlavně přenosné choroby, imunologické vyšetření a v indikovaných případech test průchodnosti vejcovodů a hysteroskopie. 
Vyšetření muže vychází vždy z provedení spermiogramu, tedy analýzy ejakulátu. Sperma se odebírá po dvou až tří denní pohlavní abstinenci. Stejně jako u žen jsou provedena základní klinická a laboratorní vyšetření, na základě kterých jsou individuálně doporučeny postupy léčby a další případná vyšetření. 

Genetické vyšetření a konzultace s klinickým genetikem 

Oba partneři také podstupují genetické vyšetření a konzultaci s klinickým genetikem. „Genetická konzultace je pohovor, na kterém jsou posouzeny příčin poruch plodnosti z genetického hlediska, zdravotní rizika pro potomky páru a zjištění zdravotního stavu u rodinných příslušníků,“ vysvětluje doktorka Veselá. Základní genetické vyšetření, které podstoupí v Repromedě každý pár, je stanovení karyotypu – tedy stanovení chromozomální výbavy.

Miminko

Hormonální stimulace 

Po provedení všech potřebných vyšetření přichází na řadu hormonální stimulace, která způsobí dozrání vyššího počtu vajíček než v běžném cyklu. „Aplikace injekcí je bezbolestná a jednoduchá. Ženy se jí proto vůbec nemusí bát. Využíváno je speciální pero, pomocí kterého injekce aplikují do podkoží v oblasti spodní části bříška. S první injekcí pomůže ženám sestřička, potom už vše zvládají samy,“ říká Veselá.

Odběr vajíček

Odběr vajíček probíhá nalačno v celkové krátkodobé anestézii a obvykle netrvá déle než 10 minut. Ředitelka Repromedy k tomu dodává: „Obsah folikulů odebere lékař pod ultrazvukovou kontrolou pomocí tenké punkční jehly. Embryologové v laboratoři následně vyhledávají vajíčka v odebrané folikulární tekutině. Ve stejný den jsou pak vajíčka oplozena a vznikají embrya.“ Následující asi dvě hodiny po výkonu strávíte na dospávacím pokojíku. Poté můžete v doprovodu opustit kliniku. V období 24 hodin po narkóze se nedoporučuje řídit vozidlo. 

Klinika

Embryotransfer

Posledním krokem je takzvaný embryotransfer, tedy přenos embrya tenkou jehlou přes děložní hrdlo do dělohy. Na rozdíl od odběru vajíček je embryotransfer prováděn při plném vědomí. Jedná se totiž o zcela bezbolestný zákrok, během kterého hraje příjemná relaxační hudba. „Z praxe víme, že zavedení více embryí nezvyšuje pravděpodobnost těhotenství. Proto v Repromedě již dlouhodobě zavádíme do dělohy ženy pouze jedno embryo. Snažíme se tak předcházet komplikacím spojeným s vícečetným těhotenstvím,“ doplňuje specialistka na IVF Veselá. Tento postup je také v souladu s praxí zdravotních pojišťoven. Při transferu jednoho embrya v prvních dvou cyklech má pacientka nárok na úhradu celkem 4 IVF cyklů. Pokud je ale transferováno více embryí, má žena nárok pouze na 3 hrazené IVF cykly. Dva týdny po embryotransferu si může žena udělat těhotenský test, který odhalí, jak bylo snažení úspěšné. 
 

autor: Reprodukční klinika REPROMEDA
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA