Přejít k hlavnímu obsahu

NutriCHEQ - nový pomocník na podporu výživy batolat

batole-tehotenstvi.cz

Jak zjistit, jestli batole trpí nedostatkem vitamínu D, vápníku, železa nebo naopak nadbytkem rizikových živin? S tím může pediatrům a rodičům nově pomoci program NutriCHEQ. Podle britského vzoru jej do českého prostředí adaptovala iniciativa 1 000 dní ve spolupráci s předními českými pediatry. Do konce roku 2015 se s programem NutriCHEQ seznámí čtvrtina všech praktických lékařů pro děti a dorost. Program by měl dlouhodobě zlepšit výživu českých dětí.

Jak funguje program NutriCHEQ?

V průběhu čekání na lékařskou prohlídku vyplní rodič za zhruba 5 minut dotazník. Lékař jej zreviduje a vyhodnotí možná rizika. Pro batolata ve vysokém riziku naplánuje další vyšetření, případně i návštěvu u výživového specialisty či dietologa. Pro řešení běžných nedostatků dostává rodič návod, jak postupovat, aby výživu svého dítě sám zlepšil. Při další návštěvě lékař zkontroluje, zda rodiče aplikují doporučení správně.

„Výživa batolat se ve světle nových vědeckých poznatků ukazuje jako velmi důležitá. Může ovlivnit vývoj dítěte až do dospělosti, rovněž jeho stravovací návyky a výběr potravin, které dítě bude preferovat. NutriCHEQ je nový nástroj, který nám v praxi pomůže rychle rozeznat rizikové dítě,“ upozorňuje MUDr. Natália Szitányi, praktická lékařka pro děti a dorost, která vedla skupinu pediatrů při adaptaci programu NutriCHEQ do českých podmínek.

Testováno na stovkách batolat

NutriCHEQ je program vytvořený ve Velké Británii a Irsku, který identifikuje výživově rizikové oblasti. Poskytuje informace, jak řešit problémy s výživou a stravováním. Byl klinicky ověřován jako součást průzkumu na 370 irských batolatech, v Česku pak na 130 batolatech. Program se plně osvědčil. V návaznosti na nedávnou českou studii, odhalující nedostatky ve stravě nejmenších dětí, se odborníci rozhodli NutriCHEQ adaptovat i do České republiky.

„Prvních 1 000 dní života dítěte je klíčových pro jeho dobré zdraví v dospělém věku. V rámci studie jsme zjistili, že v důsledku nevhodné stravy přijímají česká batolata nedostatek nebo naopak nadbytek některých živin,“ upozorňuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., z Fakultní nemocnice Motol, předseda Společnosti pro výživu, zástupce iniciativy 1 000 dní a vedoucí studie, která odhalila nedostatky ve výživě nejmenších českých dětí. Dlouhodobě nevyvážená strava může mít negativní dopad na zdraví v dospělosti. NutriCHEQ by se proto měl stát pomocníkem při správném nutričním programování dítěte.

Proč používat NutriCHEQ? Studie ukázala, že strava českých dětí má vážné nedostatky

Na přelomu roku 2013/2014 proběhla studie, do které se zapojilo více než 800 kojenců a batolat z celé České republiky. Studie odhalila výrazné nedostatky ve výživě. 36 % 2-3letých dětí se potýká s nedostatkem vápníku. 10 % půlročních až ročních dětí mělo laboratorní projevy chudokrevnosti a ukázalo se, že batolata přijímají polovinu doporučené denní dávky vitamínu D. Na vině může být nedostatečný příjem rybího masa. Vitamín D lze však doplnit i zařazením batolecího mléka. Studie dále prokázala, že vyšší příjem cukrů v batolecím věku významně zvyšoval hmotnost dětí, a to do nadváhy až obezity.

NutriCHEQ pomáhá rodičům i pediatrům

Pomocí jednoduchého dotazníku, který vyplňují rodiče, pediatr zjistí, na které oblasti ve výživě dítěte je nutné se zaměřit. „Rodiče díky tomuto novému nástroji získají individuálně přizpůsobená doporučení a informace týkající se rizik u svých dětí,“ doplňuje MUDr. Natália Szitányi.

Informace jsou rozděleny do 16 okruhů. 15 z nich je zaměřeno na nejčastější potíže ve stravování batolat. 16. okruh nazvaný „Jak stravovat moje batole?“ dostává rodič automaticky v podobě brožury. V té se mimo jiné dozví, jaká je velikost jedné porce nebo jak naplánovat výživově vyvážený jídelníček právě pro batole. Součástí je i několik konkrétních vzorových jídelníčků nebo tipy, jak batole motivovat k ochutnávání nových potravin.

15 problémů, které řeší NutriCHEQ, aneb moje batole:

 • odmítá zeleninu
 • odmítá ovoce
 • odmítá mléko
 • odmítá maso nebo rybu
 • nemá dostatek vitaminu D
 • nemá dostatek železa
 • nemá dostatek omega-3 mastných kyselin
 • nemá dostatek zinku
 • je v jídle vybíravé
 • jak stravovat v rodině vegetariánů
 • může mít potravinovou alergii
 • má podváhu
 • jí příliš málo
 • jí příliš mnoho
 • má nadváhu

Může zlepšit zdraví české populace

Lékaři, kteří program NutriCHEQ v Česku připravovali, doporučují jeho zařazení do standardní 18měsíční prohlídky. Lze ho však využít kdykoliv mezi 1. a 3. rokem dítěte. Do praxe byl program uveden v září 2015 a školením na jeho použití prošlo dosud cca 250 lékařů. Do konce letošního roku bude s nástrojem seznámeno 450 pediatrů, což je přibližně čtvrtina všech praktických lékařů pro děti a dorost. Nový nástroj může pomoct spustit proces vedoucí k dosažení trvalých pozitivních změn v životním stylu české populace.

Program NutriCHEQ byl v Česku zaveden díky iniciativě 1 000 dní, grantu Ministerstva zdravotnictví ČR a za podpory Odborné společnosti praktických dětských lékařů a Společnosti pro výživu.

Cílem iniciativy 1000 dní je napomáhat aplikaci vědeckých poznatků z oblasti nutričního programování do praxe a podporovat vzdělávaní praktických pediatrů a sester v oblasti výživy malých dětí. Ambicí iniciativy 1 000 dní je nasměrovat pozornost veřejnosti na důležitost budování správných stravovacích návyků v časném věku, nastartovat změnu chovaní rodičů a pozitivně tak ovlivnit celoživotní zdraví dítěte.

kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA