Přejít k hlavnímu obsahu

Na počátku, o. p. s. již 20 let pomáhá těhotným ženám v krizi

V pátek dne 21. března 2014 tomu bude přesně 20 let, kdy byla obecně prospěšná společnost Na počátku, tehdy ještě jako občanské sdružení, zaregistrována ministerstvem vnitra. Stejně dlouhou dobu nepřetržitě poskytuje podporu těhotným ženám a maminkám s dětmi, které se dostaly do nepříznivé životní situace.

Na počátku provozuje poradnu (Poradna Na počátku) v Brně, na utajené adrese pak azylový dům (Domov pro dětský život) a služby pobytové sociální rehabilitace (Byty Na počátku).

Ženám, které jsou v některém ze zařízení ubytované, poskytuje Na počátku také vzdělávací sociálně-aktivizační program, zaměřený na zvýšení jejich rodičovských kompetencí. Školám také nabízí preventivní interaktivní program pro studenty a studentky, během kterého se mohou mimo jiné dozvědět o tom, jak snadno je možné se do nepříznivé situace během těhotenství dostat.

„Po dvaceti letech intenzivní práce zjišťujeme, že je podpora maminkám a jejich dětem v tísni stále stejně potřebná, jako v polovině 90. let, což je trochu smutné. To jsme tehdy, když jsme začínali, vůbec nepředpokládali,“ říká k dvacetiletému výročí ředitelka Eva Vondráková, a dodává: „Díky pobytu v Domově pro dětský život přivedly maminky na svět už 131 dětí. Život mnoha z nich byl ohrožen tím, že jejich maminky byly z různých důvodů nuceny k umělému potratu. V naší brněnské Poradně Na počátku nalezlo podporu a útěchu již více než 1800 žen.“

Přesný počet žen a dětí, kterým se za 20 let dostalo podpory, uvádí tabulka níže.

Tabulka:

1994 - 20. 3. 2014

Ženy

Narozené děti během pobytu

Děti

Poradna Na počátku

1828

X

X

Domov pro dětský život

161

131

X

Byty Na počátku

61

X

145

Kontakt:

Tomáš Bendl – vztahy s veřejností (m: 725 167 598, e: tomas.bendl@napocatku.cz)

Eva Vondráková – ředitelka (m: 774 440 812, e: eva.vondrakova@napocatku.cz)

autor:
témata: pomoc

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.