Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku | Těhotenství.cz

Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku

Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku - Těhotenství.cz

Ačkoliv jsou rotavirové infekceinfo-icon často podceňovány, jedná se celosvětově o nejčastější příčinu dětských infekčních průjmů. Do pěti let věku se s rotaviryinfo-icon setká 95 % dětí. Odhaduje se, že v Evropě ročně infekce postihnou 3,6 milionu předškolních dětí. Ve více než  87 tisících případů musí být dítěinfo-icon hospitalizováno, z toho 231 případů končí úmrtím.

„Nejčastější příčinou infekčních průjmů jsou salmonely, rotaviry a kampylobaktery. U malých dětí však jednoznačně převažují hospitalizaceinfo-icon z důvodu rotavirových infekcí, se kterými se setká 95 % dětí do pěti let věku,“ říká epidemiolog prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. z Fakultní nemocnice v Plzni. Rotaviry jsou velmi houževnaté viry, které dokáží odolat většině čisticích prostředků. Přenášejí se osobním kontaktem, nákaza však na dětiinfo-icon číhá i na oblíbených hračkách. Na těch virus dokáže přežít až deset dní. Nejčastěji se infekce objevují na přelomu zimy a jara.

V ohrožení jsou zejména kojenci

Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku. Způsobují u nich těžké odvodnění (dehydrataci), které může vést až k úmrtí. Nejtěžší průběh mívá první prodělaná infekce, proto Světová zdravotnická organizace doporučila už před pěti lety všem zemím zavést preventivní očkováníinfo-icon kojenců. „Rotavirovým nákazám lze účinně předcházet pomocí vakcíny, která se podává ve formě sladkého roztoku ústy,“ říká profesor Pazdiora. Příspěvek na očkování poskytují rodičům i některé zdravotní pojišťovnyinfo-icon.

ROTAVIROVÉ INFEKCE

  • Patří mezi nejčastější důvody hospitalizace u dětí.
  • Původce přežívá na rukou 4 hodiny, na různých předmětech a dětských hračkách až 10 dnů.
  • Inkubační doba je 1-3 dny.
  • Typické příznakyinfo-icon jsou zvraceníinfo-icon, vodnatý průjeminfo-icon a zvýšená teplota.
  • Lze jim účinně předcházet očkovací látkou, která se podává ve dvou nebo třech dávkách podle typu vakcíny.

Tisková zpráva - Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: