Přejít k hlavnímu obsahu

Předčasný porod je hlavní příčinou úmrtí malých dětí

U příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí byla zveřejněna studie, která ukazuje, že předčasný porod je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí dětí.

Světový den předčasně narozených dětí je každý rok 17. listopadu. Jeho cílem je zvýšit povědomí o předčasném porodu, a také o problémech předčasně narozených dětí a jejich rodin po celém světě. Každý rok se narodí přibližně 15 milionů dětí předčasně, což představuje asi každé desáté narozené dítě ze všech narozených dětí celosvětově. Profil věnovaný Světovému dni předčasně narozených dětí najdete i na Facebooku.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), se celková míra úmrtnosti dětí ve věku do 5 let snížila z 76 úmrtí na 1000 živě narozených dětí v roce 2000 na 46 úmrtí na 1000 živě narozených dětí v loňském roce, což představuje meziroční pokles o 3,9%. Během téhož období však úmrtnost z předčasných porodů snížena jen o 2%.

V loňském roce zemřelo asi 6,3 milionu dětí mladších 5 let. Téměř 1,1 milionu těchto úmrtí bylo v důsledku komplikací spojených s předčasným porodem - což je hlavní příčina úmrtí u malých dětí.

Indie je zemí s nejvyšším počtem úmrtí dětí v důsledku předčasného porodu. Následuje Nigérie, Pákistán, Demokratická republika Kongo, Čína, Bangladéš, Indonésie, Etiopie, Angola a Keňa. Kromě předčasného porodu je pak zápal plic další příčinou úmrtí u dětí do 5 let ( 935.000 v loňském roce).

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.