Současné metody antikoncepce | Těhotenství.cz

Současné metody antikoncepce

Současné metody antikoncepce - Těhotenství.cz

Více než 41 % ze všech těhotenstvíinfo-icon na světě jsou neplánovaná a téměř polovina z nich skončí potratem. V Evropě je toto číslo ještě o něco vyšší – 64 %.

Evropský trend souvisí s moderním způsobem života, který odkládá založení rodiny na pozdější dobu. Prodělaným potratem nebo nepřetržitým užíváním antikoncepceinfo-icon od dospívajícího věku ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. To potvrzuje i primář IVFinfo-icon centra kliniky ISCAREinfo-icon Jaroslav Hulvert: „Upozorňuji pravidelně na nevhodnost dlouhodobého oddalování těhotenství. Také kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů.“

Světový den antikoncepceinfo-icon byl stanoven v roce 2007 na 26. září. Zakladatelé kladli jako hlavní cíl kampaně zvýšení informovanosti o sexuálním životě, způsobech ochrany před neplánovaným těhotenstvím a celkově o prevenci před sexuálními chorobami. Zastřešujícím heslem události je, že každé těhotenství má být chtěné. Na druhou stranu je součástí této osvěty zdůrazňování negativního dopadu antikoncepce na plodnostinfo-icon a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat při jejím špatném nebo nadměrně dlouhodobém užívání.

Kampaň se proto zaměřuje zejména na mladé, kteří se sexuálním životem teprve začínají. „Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“ vysvětluje Petr Pícha, primář pražského GynCentra. Akceinfo-icon konané v rámci světového dne antikoncepce se snaží rozšířit povědomí o možnostech antikoncepčních metod – základně je dělíme do tří skupin:

Bariérové metody – jak už název napovídá, jedná se o jistou formu bariéry, která má zabránit spermiím v průchodu k vajíčku. Typickým zástupcem této skupiny je klasický kondom anebo například pesar. Ze zdravotního hlediska se jedná o nejmenší zásah do těla organismu, na druhou stranu může jejich použití ovlivnit kvalitu sexu a snížit výsledný milostný prožitek.

Hormonální řešení – při užívání hormonů se mění fungování reprodukčních orgánů a nedochází proto k ovulaci. Není tedy k dispozici vajíčko, které by mohlo být oplozeno. Kromě klasických pilulek sem patří také nové generace nitroděložních tělísek, jejichž součástí je hormonální látka (mohou být i nehormonální na bázi mědi či stříbra), a vaginálních kroužků. Méně používané jsou náplasti aplikované na kůži a podkožní implantáty, ty jsou u nás ovšem nedostupné.

Jiné možnosti - Poslední skupinou je soubor dalších, méně používaných metod. Jedná se o vaginální čípky a krémy, které mají za úkol spermieinfo-icon zničit. Dále výpočetinfo-icon plodných dnů a přerušovaná souložinfo-icon, u těchto metod je na pováženou jejich účinnost. 100 % spolehlivou antikoncepcí je sterilizaceinfo-icon, ta je ale vhodná pouze pro ženy, které dětiinfo-icon neplánují.

Revoluční novinkou by mohlo být aktuální vyvíjení mužské antikoncepce. Jedná se o tzv. vratnou vasektomii, kdy se zablokuje průchod spermií prostředkem, který se po čase vymyje. K tomuto účelu vyvinuli vědci gel, jenž se voperuje do chámovodů. Účinnost se nyní testuje.

Těhotenství.cz