Přejít k hlavnímu obsahu

Klokanky pro nejmenší děti vybírejte opatrně

Spotřebitelský časopis dTest prověřoval kvalitu nosičů dětí, tzv. klokanek. Testy ukázaly, že ne všechny modely jsou vhodné pro novorozence. Nosítka často neposkytují dobrou oporu hlavičce nejmenších dětí. Některé výrobky také obsahovaly nežádoucí chemické látky.

Podle bezpečnostních norem musí být nosiče určené dětem do čtyř měsíců věku vybaveny opěrkou, která zabrání naklánění hlavy dozadu a do stran. Přestože většina testovaných modelů byla výrobci určena i pro novorozence, málokterý z nich dokázal tuto klíčovou ochrannou funkci nabídnout bez výhrady. „Chcete-li koupit klokanku pro malé dítě, které ještě samo nedokáže udržet hlavu, vybírejte velmi opatrně. Nosítko vždy vyzkoušejte na vlastním dítěti a nespoléhejte na tvrzení výrobce,“ doporučuje vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Součástí testu bylo i ergonomické hodnocení. Odborníci zkoumali, nakolik je posez dětí v jednotlivých nosičích vhodný z anatomického hlediska a zda nosítka poskytují správnou podporu krku, zádům, pánevní oblasti a stehnům. Zkoušky probíhaly v pozici, která je pro dítě nejvhodnější – tedy vpředu, čelem k opatrovníkovi. Ergonomickým nárokům malých dětí přibližně od tří do deseti měsíců vyhověla polovina testovaných nosítek. Test zároveň hodnotil, nakolik jsou výrobky pohodlné a praktické pro rodiče a výsledky se vesměs shodovaly s ergonomickým hodnocením. Klokanky pro děti méně vhodné byly také těmi, jež rodiče hodnotili jako nepraktické či nepohodlné.

dTest nechal provést i zátěžové testy, v nichž většina nosítek obstála bez výhrad. Hůř dopadly testy zkoumající přítomnost nebezpečných chemikálií, a to u dvou výrobků. V dětském nosiči Britax a Stokke MyCarrier nalezla laboratoř vysoké koncentrace fosfátových zpomalovačů hoření TCPP a TDCPP. „Tyto látky jsou vysoce podezřelé z negativního vlivu na lidské zdraví. Evropská komise připravuje pro jejich užití závazné limity, a to ve výši 5 miligramů na kilogram. V uvedených výrobcích našla laboratoř koncentrace řádově tisíckrát vyšší,“ uvádí Daniel Pavlis.

Vítězem testu se stal nosič Manduca New Style, který je velmi dobře přizpůsoben tělu dítěte a je pohodlný pro dítě i toho, kdo jej nese. „Stejným zkouškám jako klokanky jsme pro srovnání podrobili i šátek a vak na nošení dětí. Ukázalo se, že v testu by se umístily na předních pozicích, ovšem za předpokladu, že jej rodič umí správně uvázat, což vyžaduje určité zkušenosti a cvik,“ doplňuje vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Tisková zpráva

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.