Přejít k hlavnímu obsahu

Ftalátů v novorozeneckých pomůckách ubylo, hříšníci se ale stále najdou, někteří navíc klamou spotřebitele

Více než polovina výrobků pro péči o novorozence, které nechalo otestovat sdružení Arnika, sice obsahuje nebezpečné ftaláty, ale jen tři v nadlimitním množství. Analýzu nechala nevládní organizace provést u šesti přebalovacích pultů a pěti odsávaček hlenů. Celkové výsledky lze označit za uspokojivé, alarmující ale je, že se ftaláty nachází i v produktech, které výrobce deklaruje jako bezftalátové. Testovaly se ty části pomůcek, které přicházejí do přímého kontaktu s tělem novorozence. Ftaláty u lidí způsobují zejména hormonální nerovnováhu, která právě u nejmenších dětí může velmi negativně ovlivnit vývoj.

„Pomůcky pro péči o děti jsme vybírali tak, abychom pokryli celé cenové spektrum a otestovali právě ty výrobky, které producenti často označují za bezftalátové. Obsah nejnebezpečnějšího z ftalátů, takzvaného DEHP, je u přebalovacích pultů poměrně nízký, hůře však dopadly odsávačky. Například jedna z nejdražších odsávaček na trhu s názvem Nosátko obsahuje více než 20 hmotnostních procent DEHP a to je skutečně mnoho. Takovéto výrobky by se podle našeho názoru vůbec neměly dostat na trh,“ říká odborník na toxické látky Mgr. Jiří Kristian ze sdružení Arnika.

Podívejte se na xlskompletní výsledky analýz přebalovacích pultů a odsávaček hlenů >>52 KB

Podle platných právních předpisů nesmí být šest nejnebezpečnějších ftalátů obsaženo v hračkách a předmětech pro péči o děti v koncentraci vyšší než 0,1 procent hmotnosti výrobku (2). Přebalovací podložky a odsávačky hlenů pro kojence podle sdružení Arnika patří do této kategorie výrobků. V tom případě by tři ze dvanácti testovaných výrobků neměly být vůbec na trhu.

Chtějí-li se rodiče ftalátům zcela vyhnout, měli by při svém nákupu upřednostnit výrobky z jiných materiálů, než je PVC. Ftaláty totiž bývají obsaženy právě ve výrobcích z měkčeného polyvinylchloridu (PVC). V databázi výrobků bez PVC na stránkách sdružení Arnika je možné některé výrobky takové nalézt.

Odsávačky hlenů (seřazeno od největšího množství ftalátů):

PořadíNázev výrobkuVýrobce (Distributor)CenaObsah ftalátů
1.NOSÁTKO - odsávačka nosních hlenů (sada) - z plastu - připojitelná k vysavačiRanyák Györgyü vegtechnikus, H-1094 Budapest, Maďarsko290 Kč20,153 % hm.
2.GAMA - odsávačka hlenů pro kojenceGAMA GROUP, a.s., závod 9, Trhové Sviny29 Kč0,792 % hm.
3.ARIANA BABY-VAC, Ergonomic 2 (odsávačka hlenů připojitelná na vysavač)Illés Csók és Társa, 1146 Budapest, Maďarsko314 Kč0,013 % hm.
4.FARLIN - nosní odsávačka - s jednocestnou záklopkouMade in Taiwan (Farlin CZ, Podhorská 59, 466 01 Jablonec nad Nisou)126 Kčneprokázán
5.OTRIVIN - nosní odsávačkaNovartis Consumer Health S.A., Barcelona, Španělsko90 Kčneprokázán
Kurzívou je označen výrobek, který nesl na obalu informaci, že je bezftalátový. Hodnota do 0,1 % hmotnosti ftalátů ve výrobku může být způsobena neúmyslně, může se jednat například o nečistotu ve výrobní surovině. Podrobné výsledky (seřazené ale podle čísla vzorku) s rozdělením obsahu podle jednotlivých skupin ftalátů jsou přílohou této tiskové zprávy.

Přebalovací pulty (seřazeno od největšího množství ftalátů):

PořadíNázev výrobkuVýrobce (Distributor)CenaObsah ftalátů
1.Přebalovací podložka A3+ PollyCEBA Sp., Polsko469 Kč1,646 % hm.
2.Paris přebalovací podložka s potahem - CandideCandide, Francie939 Kč0,005 % hm.
3Přebalovací podložka Jesica 2012CEBA Sp., Polsko390 Kč0,002 % hm.
4.přebalovací podložka měkká na komodu MéďaZdizslaw Krajewski - Scarlett, velkoobchod s kojeneckým zbožím, Drahenská ul. 500, Novosedlice u Teplic299 Kčneprokázán
5.Přebalovací podložka Fisher-PriceFisher-Price (Mattel), Velká Británie413 Kčneprokázán
6.Přebalovací podložka Akukualbls, Polsko61 Kčneprokázán
Kurzívou jsou označeny výrobky, které nesly na obalu informaci, že jsou bezftalátové. Hodnota do 0,1 % hmotnosti ftalátů ve výrobku může být způsobena neúmyslně, může se jednat například o nečistotu ve výrobní surovině. Podrobné výsledky (seřazené ale podle čísla vzorku) s rozdělením obsahu podle jednotlivých skupin ftalátů jsou přílohou této tiskové zprávy.

Sdružení Arnika nechalo analyzovat pomůcky na obsah ftalátů zejména proto, že jsou tyto látky nebezpečné zejména pro nejmenší děti a těhotné a kojící ženy. Ftaláty totiž ovlivňují hormonální systém a tím vývoj organismu, proto jsou ohroženi a největší dopady se mohou projevit u lidí vystavených působení těchto látek hned na počátku jejich života. Navíc se příjem takových toxických látek, jako jsou ftaláty, přepočítává podle hmotnosti dítěte a nejmenší, tedy i nejlehčí, děti pak dostávají poměrně vysoké dávky těchto nebezpečných látek (3). Jedná se zároveň o látky reprotoxické, tedy ohrožující rozmnožování. Vliv působení ftalátů v dětství se může projevit až v dospělosti, např. snížením plodnosti. Zřejmě jsou spoluzodpovědné i za vznik alergií a astmatu.

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.