Přejít k hlavnímu obsahu

Nedostatek železa v těhotenství

Nedostatek železa v těhotenství - Těhotenství.cz

Anémie z nedostatku železa je na světě nejčastější nutriční onemocnění u dětí a žen plodného věku. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, jen těžko se soustředíte a často vás přepadají stavy slabosti, tak je něco špatně. 

Nedostatek železa můžete poznat i z viditelnějších příznaků jako jsou bolavé koutky úst, lámavé nehty, vypadávání vlasů nebo bledá a nezdravě vypadající kůže. Pro těhotné je železo důležité proto, aby tělo mělo dostatek energie. Pokud se zvláště ve třetím trimestru cítíte unavená, může být příčinou právě malý obsah železa ve vaší stravě. Nedostatek železa může také případně zhoršit různá zranění, ztráty krve, krvácení nebo onemocnění zažívacího ústrojí, které zhoršují vstřebávání železa. K nedostatku železa může také přispět špatný příjem kyseliny listové, bílkovin a vitamínu C.

Málo železa v průběhu těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu

Nedostatek železa může způsobit mnoho zdravotních problémů. Běžné potíže s tímto spojené zahrnují opožděnou kognitivní funkci, špatný fyzickou zdatnost a sníženou imunitní funkci. U dětí může anemie z nedostatku železa způsobit psychomotorické a kognitivní abnormality, v důsledku pak problémy s učením v budoucnu.

U těhotných může nízký příjem železa zvýšit ženské riziko předčasného porodu a riziko narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

Železo, které se přijímá prostřednictvím stravy, je základní součástí hemoglobinu, tj. bílkoviny, která přenáší v krvi kyslík. Aby krev plnila dobře svoji úlohu, potřebuje k tomu železo. V těhotenství se zvětšuje objem krevního oběhu až téměř na dvojnásobek, rovněž se zvětšuje tvorba červených krvinek miminka. Proto se také zvyšují požadavky na přísun železa.

Jestliže se konzumuje pestrá strava, potřebná dávka železa se zajistí

Existují dva druhy železa v potravinách – hemové železo a nehemové železo. Železo z živočišných zdrojů (hemové železo) se lépe absorbuje než železo z rostlinných zdrojů (nemehové železo). Většina živočišných produktů a mořské plody obsahují hemové železo. Nehemovým zdrojem železa jsou fazole, ořechy, zelenina, jako např. špenát. Bohatým zdrojem železa je také třeba bazalka. Doporučený příjem železa pro vegetariány je 1,8 krát vyšší než u těch, kteří maso jedí. Železo má však i své „nepřátele“, kteří brání jeho optimálnímu využití. Řadí se k nim na vápník bohaté mléko či sýry, káva, černý čaj nebo vaječné bílkoviny.

Pozor však na nadměrný přísun železa. Železo se ukládá v těle a v nadměrných dávkách působí toxicky. Proto pokud se někdo rozhodne pro zvýšení příjmu železa například formou výživových doplňků, měl by se poradit se svým lékařem.

Doporučený příjem železa

Doporučená denní dávky pro železo je závislá na věku a pohlaví.

Děti:

1 - 3 roky - 7 miligramů

4-8 roky - 10 mg.

Muži:

9-13 rok - 8 miligramů

14 - 18 roky - 11 miligramů

19 let a starší - 8 miligramů.

Ženy:

9-13 rok - 8 miligramů

14 - 18 roky - 15 miligramů

19-50 roky - 18 mg

51 roků a starší - 8 miligramů.

Těhotenství:

27 miligramů.

Diskuze k článku

Marťa (neověřeno) | Čt 19.03.2020 07:44

Ahoj, děvčata aktuálně jsem řešila v těhotenství nedostatek železa. Gynekolog mi doporučil doplněk stravy Healer Hem. Užívala jsem první měsíc 2 tobolky a druhý už jen jednu a hodnoty železa se mi zvedly. Za mě určitě doporučuji vyzkoušet.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.