Přejít k hlavnímu obsahu

Potkal vás samovolný potrat? Nezoufejte, není všem dnům konec!

Potkal vás samovolný potrat? Nezoufejte, není všem dnům konec! - Těhotenství.cz

Co je samovolný potrat a jaké jsou jeho příznaky? Jaký vliv má na psychický a fyzický stav ženy? Má spontánní potrat vliv na budoucí plodnost ženy a proč by se z potratu mělo přestat dělat tabu? 

Co je samovolný potrat?

Spontánní neboli samovolný potrat je z lékařského hlediska samovolné vypuzení embrya či plodu z dělohy během prvních 20 týdnů těhotenství. Z lékařských statistik vyplývá, že samovolným potratem skončí zhruba 15 % těhotenství, To jsou však oficiální čísla v době, když žena měla již napsáno v lékařské kartě, že je těhotná. 

Proč je procento potratů vyšší, než jsou lékařské statistiky?

Další tisíce případů připadají na období mezi zjištěním těhotenství, kdy na sobě žena pozoruje příznaky těhotenství a vyjde jí pozitivní těhotenský test, a dobou mezi první plánovanou návštěvou gynekologie. Uvádí se, že samovolným potratem může končit až polovina těhotenství. 

Fyzické projevy samovolného potratu

Ženy, které zažily samovolný potrat, popisují krvácení a silnou bolest břicha, často provázenou křečemi silnějšími než při menstruaci. Při zpozorování špinění by však neměla žena propadat panice – známé jsou i případy menstruace v těhotenství. 

Dopad na psychiku

Jelikož se o potratech stále málo mluví, dopad na psychiku ženy je mnohdy velmi silný. Ženy, které si samovolným potratem prošly, popisují pocity méněcennosti, zbytečnosti a osamocení. Doba se ale mění a u žen, které samovolný potrat zažily na vlastní kůži a rozhodly se o něm nemlčet, nalézají další ženy určitou oporu a mohou tak sdílet své zkušenosti s ostatními. Také odborná veřejnost se shoduje na tom, že pokud se o problému bude mluvit, přestane být stigmatem. 

Má samovolný potrat vliv na další otěhotnění?

Jelikož je samovolný potrat běžnou záležitostí, nemá žádný vliv na případné budoucí těhotenství. 

Dokonce ani v případě, že bylo nutné provést následnou revizi dělohy. Pouze se doporučuje s dalším těhotenstvím počkat po dobu určenou lékaři. V případě, že následovalo několik potratů za sebou, je nutné provést lékařská vyšetření, která odhalí podstatu problému. 

V případě, že vás tento nepříjemný životní zážitek potká, vězte, že v tom nejste samy. Věříme, že vám čas i vědomí, že podobné pocity právě prožívají stovky dalších žen, pomohou tuto situaci brzy zvládnout. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.