Porod do vody není více nebezpečný než jiné druhy porodu | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Porod do vody není více nebezpečný než jiné druhy porodu

Porod do vody není více nebezpečný než jiné druhy porodu - Těhotenství.cz

Dětiinfo-icon narozené ve vodě nemají nižší Apgar skóreinfo-icon ani nepotřebují lékařské ošetření v nemocnici více než ostatní novorozenci. Tvrdí to nový výzkuminfo-icon zveřejněný v magazínu Journal of Midwifery and Women's Health.

Porody do vody si získaly popularitu po celém světě. Nicméně vyvolaly i polemiku ohledně rizik takto narozených dětí.

Porod do vodyinfo-icon přináší různé výhody, včetně menší potřeby léků proti bolestiinfo-icon a teoreticky i menšího rizikainfo-icon vaginálního traumatu, jelikož hrázinfo-icon se stává pružnější a uvolněnější díky vodě. Předpokládá se také, že voda pomáhá ke snížení stresových hormonů, snížení krevního tlaku a uvolnění napětí u matky. Také pro dítěinfo-icon může být méně stresující projít z plodového vaku do teplé vody.

Jedním z uváděných rizik je možnost utonutí dítěte. Děti se ale rodí s takzvaným potápěcím reflexem, což znamená, že když se voda dostane do oblasti hrtanové příklopky, ta se uzavře a zablokuje dýchací cesty.

Dalším malým rizikem je infekceinfo-icon krve matky z vody. Přinejmenším jeden výzkum ale prokázal, že taková infekce je nepravděpodobná.

Porody ve vody podporují i odborníci. Např. American College of Obstetricians and Gynecologists and the American Academy of Pediatrics, tedy dvě významné organizace porodníků a pediatrů v USA, podporují, aby ženy rodily ve vodě, ale nebyly ponořené ve chvílích, kdy se dítě narodí.

Při výzkumu byly hodnoceny údaje téměř 17 000 žen, které porodily ve Spojených státech v letech 2004-2009. Všechny ženy rodily buď doma nebo v porodních domech. Více než 6500 porodů pak bylo do vody. Všech porodů se zúčastnily porodní asistentky.

Apgar skóre zaznamenané u novorozenců narozených ve vodě nebylo nižší než u ostatních novorozenců. Nebyl ani vyšší podíl dětí, které musely být po narození převezeny do nemocnice během prvních 6 týdnů života. Nicméně matky, které rodily ve vodě, měly o 11% nižší riziko nástřihu hráze.

Foto: Porodniceinfo-icon Nové Město na Moravě, Těhotenstvíinfo-icon.cz