Přejít k hlavnímu obsahu

Porod do vody není více nebezpečný než jiné druhy porodu

Porod do vody-tehotenstvi.cz

Děti narozené ve vodě nemají nižší Apgar skóre ani nepotřebují lékařské ošetření v nemocnici více než ostatní novorozenci. Tvrdí to nový výzkum zveřejněný v magazínu Journal of Midwifery and Women's Health.

Porod do vody

Porody do vody si získaly popularitu po celém světě. Nicméně vyvolaly i polemiku ohledně rizik takto narozených dětí.

Porod do vody přináší různé výhody, včetně menší potřeby léků proti bolesti a teoreticky i menšího rizika vaginálního traumatu, jelikož hráz se stává pružnější a uvolněnější díky vodě. Předpokládá se také, že voda pomáhá ke snížení stresových hormonů, snížení krevního tlaku a uvolnění napětí u matky. Také pro dítě může být méně stresující projít z plodového vaku do teplé vody.

Jaká jsou rizika?

Jedním z uváděných rizik je možnost utonutí dítěte. Děti se ale rodí s takzvaným potápěcím reflexem, což znamená, že když se voda dostane do oblasti hrtanové příklopky, ta se uzavře a zablokuje dýchací cesty.

Dalším malým rizikem je infekce krve matky z vody. Přinejmenším jeden výzkum ale prokázal, že taková infekce je nepravděpodobná.

Podpora odborníků

Porody ve vody podporují i odborníci. Např. American College of Obstetricians and Gynecologists and the American Academy of Pediatrics, tedy dvě významné organizace porodníků a pediatrů v USA, podporují, aby ženy rodily ve vodě, ale nebyly ponořené ve chvílích, kdy se dítě narodí.

Při výzkumu byly hodnoceny údaje téměř 17 000 žen, které porodily ve Spojených státech v letech 2004-2009. Všechny ženy rodily buď doma nebo v porodních domech. Více než 6500 porodů pak bylo do vody. Všech porodů se zúčastnily porodní asistentky.

Apgar skóre zaznamenané u novorozenců narozených ve vodě nebylo nižší než u ostatních novorozenců. Nebyl ani vyšší podíl dětí, které musely být po narození převezeny do nemocnice během prvních 6 týdnů života. Nicméně matky, které rodily ve vodě, měly o 11% nižší riziko nástřihu hráze.

Foto: Porodnice Nové Město na Moravě, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.