Přejít k hlavnímu obsahu

Plodová voda: životadárná tekutina

Plodová voda-těhotenství.cz

Plodová voda je tekutina, která obklopuje vaše miminko v děloze. Je velmi důležitá pro správný vývoj a růst vašeho dítěte. Následující text se zabývá důležitými funkcemi plodové vody a také tím, co se stane, když jsou hladiny plodové vody příliš vysoké nebo příliš nízké. Přečtěte si vše, co potřebujete o plodové vodě vědět. 

Plodová voda během těhotenství 

Čirou, eventuálně v termínu porodu mírně mléčně zkalenou, tekutinu tvoří zejména voda (98,7 %), dále proteiny (0,3 %) a glukóza (0,3 %). V minimálním podílu pak tuky, elektrolyty, kreatinin, kmenové buňky a minerální látky. Od 12. týdne těhotenství se v amniové tekutině postupně zvyšuje zastoupení moči plodu. 

Výměna plodové vody probíhá velmi rychle. Na konci těhotenství se během 1 hodiny obmění 50 %.  

Mírně zásaditá a čirá tekutina, případně v termínu porodu lehce mléčně zkalená, se získává z krevní plazmy od matky. Pravděpodobně se tvoří také prosakováním z pupečníku. Do krevního oběhu plodu a placenty přechází přes vnitřní obal (amnion). V raném těhotenství se zřejmě vstřebává i přes kůži zárodku. Od 5. měsíce těhotenství (od zhruba 17. týdne těhotenství) plod „vodu života“ polyká.

Spolu s miminkem roste i množství plodové vody, což poskytuje možnost volnějšího pohybu v děloze. Svého maxima, zhruba 1 litru, dosahuje ve 4. měsíci těhotenství. Poté objem průběžně klesá až na cca 650 ml při porodu, popřípadě 300 ml při přenášení.  

Odtok plodové vody

Odtok plodové vody signalizuje blížící se porod. U některých těhotných žen však dojde k porodním kontrakcím ještě před protržením vaku blan. Podle statistik se dokonce jedno z 80 000 dětí narodí s částí plodových obalů. Nejedná se o nebezpečný stav. Lékař však musí při odjímání vaku blan dbát zvýšené opatrnosti, aby nestrhl i kůži miminka. 

Naopak prasknutí plodového obalu příliš brzy, zejména mezi 22. týdnem těhotenství a 33. týdnem těhotenství, představuje závažnou komplikaci. Těžce nezralému plodu hrozí patologický vývoj v postnatálním stádiu života. 

Kup si těhotenské tričko Strom života

 

Význam plodové vody pro miminko 

Existuje řada důvodů, proč tato tekutina získala přízvisko „životadárná“. 

Pro dítě se jedná o ideální prostředí k pohybu. Zajišťuje mu stálou tělesnou teplotu i ochranu při otřesech, obvykle vyvolaných pohyby matky. 

Po dobu intraděložního vývoje působí tekutina stejnoměrným tlakem na dítě i na amnion, který rozepíná.

Chrání placentu před útlakem, zabezpečuje placentární cirkulaci, a umožňuje tak nerušený vývoj plodu.  Nezastupitelnou roli hraje rovněž při porodu, kdy ovlivňuje děložní hrdlo a zvlhčuje porodní cesty. 

Není to jen voda, nýbrž tekutina plná klíčových živin, hormonů a protilátek.  

Patologie plodové vody v těhotenství 

Stav plodové vody na počátku těhotenství prozradí mnohé o zdravotním stavu plodu. Při ambulantním vyšetření, tzv. aminocentéze, se vzorek tekutiny nabírá speciální jehlou, přičemž nemůže dojít k poranění miminka. 

V souvislosti s plodovou vodou někdy vznikají anomálie v podobě přílišného, anebo nedostatečného objemu tekutiny v plodovém obalu. 

K nadbytku plodové vody (amniové tekutiny) dochází často v důsledku chromozomálních poruch, vrozených vývojových vad či překážek v placentárním oběhu. Na straně těhotné ženy bývá stav nejčastěji vedlejším projevem gestačního diabetu, poruchy činnosti srdce či ledvin a nadměrné hydratace. 

Zevně se polyhydramnion projevuje kulovitým a zvětšeným těhotenským břichem s napnutou lesklou kůží. Přestože plod vykazuje vysokou míru aktivity, žena jeho pohyby prakticky necítí. 

Plodu hrozí případné odloučení placenty, vyhřeznutí pupečníku, předčasný porod i potrat. 

Co je to amniodrenáž

Amniodrenáž, jejímž smyslem je snížení množství amniové tekutiny, se provádí pouze ve vážnějších případech polyhydramnionu

U 4,5 % těhotenství se vyskytuje naopak snížené množství plodové vody, resp. méně než 500 ml v amniovém vaku. Rozvoj oligohydramnionu hrozí ženám s nedokonale vyvinutou dělohou, s infekcemi mateřského lůna či narušenou funkcí placenty. Rizikové faktory vzniku na straně plodu zahrnují zejména poruchy vylučovací soustavy, kdy se moč netvoří či nemůže odtékat, případně chromozomální vrozené vady. 

Plod svírají stěny dělohy a žena pociťuje fyzický diskomfort při každém pohybu miminka. Nadměrně bolestivé jsou i porodní kontrakce. Lékař musí obvykle indikovat amniotomii (Chirurgické protržení amniového vaku, prováděné pro urychlení porodu), neboť neúměrně pevný vak by sám nepukl. 

Stísněný prostor nutí plod zaujímat různé nepřirozené polohy, čímž vzniká náběh na vrozené vady páteře a končetin. Dítě může trpět mimo jiné vadným držením těla a vykloubením kyčle. 

Méně závažný stav se řeší zvýšením hydratace u těhotné ženy. K amnioinfuzi se přistupuje relativně zřídka, například při naprosté absenci plodové vody (anhydramnion). 

Protržení vaku blan se provádí jako jedna z metod indukce porodu. Tato intervence může podle části lékařské veřejnost urychlit porod, ovšem za cenu bolestivých kontrakcí s rychlým nástupem. K amniotomii by se mělo přistoupit pouze pro závažné medicínské důvody. 

Diagnostika kvality plodové vody

Amniotomie však může být i diagnostika kvality plodové vody. Jako optimální se hodnotí čirá tekutina. V případě zabarvení se u těhotné ženy indikuje pečlivější monitorování. Stav může v závažných případech vyústit v operativní ukončení porodu. Jednotlivé barvy se pojí s konkrétními riziky pro plod: 

  • Zelené zabarvení signalizuje odchod střevního obsahu plodu (mekonia). Stolice proniká do plodové vody poté, co dítě čelilo nedostatečnému přívodu okysličené krve z placenty. Míra tmavého odstínu koreluje s dobou od hypoxické příhody, hustota s její závažností a počtem opakování. Může dojít až k trvalému poškození mozku. Zelené zabarvení někdy také poukazuje na infekci plodu, plodových blan či placenty. 
  • Žlutá barva bývá příznakem tzv. Rh-izoimunizace, tedy netolerance plodu matčiným imunitním systémem. 
  • Masové zabarvení vyvolává podezření na odumření plodu. Hnědočerná barva potvrdí ukončené těhotenství.  

Amniální pruhy vznikají zřejmě v důsledku krvácení uvnitř plodového vejce. Přestože jsou ve více jak 90 % případů neškodné, do amniální tkáně se může plod v ojedinělých případech zamotat. 

Plodová voda: živá voda

Plodová voda zajišťuje miminku to nejvhodnější a nejbezpečnější prostředí, jaké si může přát. A co víc, pomáhá plodu na cestě z dělohy do postnatálního života. Není divu, že během těhotenství lékař tekutinu několikrát zkontroluje, a v případě diagnózy patologického stavu nahání těhotnou ženu na sál. Většinou však plní amniová tekutina svou funkci správně. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA