19. týden těhotenství | Těhotenství.cz

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Zvětšení bříška je již tak markantní, že jej nelze utajit.
Většina maminek již cítí pohyby svého potomka. Umí nejen kopat nohama a šermovat rukama, ale hladí se, hraje si s pupeční šňůrou, strká si prsty do pusy, škytá, otvírá pusinku, polyká plodovou vodu, močí, vylučuje obsah střev. Měří asi 23 cm a váží kolem 250 g. V případě rizikainfo-icon vývojové vady nebo při věku matky nad 35 let se v této fázi gravidity provádí amniocentézainfo-icon.
Jde o vyšetřeníinfo-icon plodové vody. Získá se píchnutím tenké jehly do dutiny děložní, pod kontrolou ultrazvuku tak, aby plodinfo-icon nebyl poraněn. Riziko potratu v důsledku invazivního výkonu se udává asi na 0,5-1%.
O výsledku vyšetření jsou rodiče detailně informováni. V případě prokázané vady pak jedině oni mají právoinfo-icon rozhodnout, zda se těhotenstvíinfo-icon ukončí, nebo bude pokračovat i za cenu narození poškozeného dítěte.

Velikost plodu v 19. týdnu těhotenství je srovnatelná s mangem.

Velikost plodu v 19.týdnu těhotenství

19. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

 

Už jste v půli cesty! Do teď jste přibrala asi 10 kilo. Kolik byste měla v těhotenství přibrat v ideálním případě?

Pokud jste pití kávy dosud neomezila, tak to udělejte. Kofeininfo-icon je stimulant, to může způsobovat nespavostinfo-icon a okrádat vás o vzácný spánekinfo-icon. Také přispívá k pálení žáhyinfo-icon. Na jaké potraviny si dát dále v těhotenství pozor?

Pomalu je čas začít vybírat jméno pro dítěinfo-icon. Nechte se inspirovat: Dětská jména a jejich význam (používaná v kalendáři). Databáze více než 86 000 jmen z celého světa. Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2014? Jaká jména se dávala před 100 lety?

V průběhu těhotenství rozhodně nezahálejte a nenechejte nic náhodě. Pří­pravě na příchod děťátka se věnujte průběžně a to jak po stránce tělesné, tak i duševní. Více o psychické přípravě a tělocviku v těhotenství zde.

Jedno z vyšetření, které vás v této době čeká je CTG kardiotokograf - jedná se o monitorování srdeční frekvenceinfo-icon plodu a zároveň děložních stahů. Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kyslíku.


 

Předchozí týdenDalší týden