Přejít k hlavnímu obsahu

Jak často mít sex pro zvýšení šance na početí?

Sex v těhotenství

Možná jste zaslechli, že spermie potřebují „uzrát“ a nahromadit se několik dní, aby zvládly cestu k vajíčku. V této problematice se vědecká komunita rozchází. Některé výzkumy potvrzují, že po 2 až 3 dnech sexuální abstinence mají spermie znatelně vyšší kvalitu. Ovšem podle jiných výzkumů roste pravděpodobnost oplodnění při sexu pravidelně prováděném každý den dva.
 

Server HealthLine doporučuje ženám preferovat častý sex, ovšem pouze za předpokladu, že na něj mají chuť. Netlačte sama sebe do „milostných plánů“. Tímto přístupem si pouze způsobujete zbytečný stres.

Pomůže mi lubrikant zvýšit šance na početí?

Lubrikační gel používají podle průzkumu tři čtvrtiny žen. Některé studie přitom dospěly k závěru, že lubrikanty na bázi vody zpomalují pohyb spermií o 60 až 100 %.
Navíc v současnosti spousta značek vyvíjí produkty, které kromě zvlhčování vagíny dovedou například posilovat prožití orgasmu. Těchto účinků bohužel dosahují prostřednictvím nejrůznějších chemických látek, které vytvářejí nevhodné prostředí pro spermie.

Nutno dodat, že ne každý lubrikant má pro spermie tak markantní důsledky. Dokonce existují takové produkty, které dovedou podpořit oplodnění. Jedná se o klasické lubrikační gely s tím rozdílem, že pro spermie vytvářejí přátelské prostředí.

Jaké sexuální polohy vyzkoušet pro zvýšení šance na otěhotnění?

Díky stovkám milionů spermií uvolněných při mužském orgasmu může každý nechráněný pohlavní styk (nejen) v době ovulace vyústit v oplodnění, tedy i těhotenství. Kdykoli spermie proniknou do pochvy, vzniká šance na otěhotnění.

V tomto kontextu je často doporučována misionářská poloha. Ke svému účelu údajně stejně dobře poslouží poloha zezadu. Další z „osvědčených“ praktik představuje poloha lžičky, kdy si žena lehne na pravý nebo levý bok, lehce pokrčí nohy v kolenou a muž do ní zezadu proniká. 

Naopak když žena je nahoře, gravitace hraje proti vám. Některé zdroje uvádějí, že ze stejného důvodu je potřeba po vyvrcholení dlouho ležet. Jiné teorie jsou k partnerům mírnější a dovolují jim za chvilku vstát a pustit se do libovolné činnosti. Spermiím totiž plavba do dělohy obvykle nezabere více než 15 minut.

Ovšem nejznámější jsou rady spočívající ve zvedání nohou po sexu nebo vypodložení dolní oblasti beder polštářem.

Přestože se tato doporučení občas prezentují jako absolutní pravdy, ve skutečnosti nemají vědecké zakotvení. Naopak, žádná věrohodná studie nepotvrzuje tyto výsledky.

Ve kterých případech je vhodné kontaktovat lékaře?

Jsou vaše snahy o otěhotnění dlouhodobě neúspěšné navzdory praktikování různých doporučení? Doba, po které by se žena měla při neúspěšných snahách o otěhotnění obrátit na specialistu na plodnost či praktického lékaře, se odvíjí od jejího věku:

 • 1 rok v případě žen mladších 35 let
 • 6 měsíců v opačném případě
 • Dříve, pokud jsou přítomny některé z těchto symptomů:
 • Nepravidelná či žádná menstruace
 • Pánevní zánět
 • Endometrióza
 • Osobní historie rakoviny
 • Prodělaná operace kýly
 • Problémy týkající se varlat (v případě mužů)


 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.