Přejít k hlavnímu obsahu

Nahatá domácnost aneb do kdy je to normální?

Dítě a matka

Za svá vlastní těla se nestydíme, ale jen málokdy je odhaluje tak, že nezůstane nic zahaleno. Je to tak nastavené vůči druhým lidem i dětem. Není ale úzkostlivé bránění toho, aby rošťáci zahlédli něco navíc, zbytečná? 
 

Směšná hysterie 

Každý kout světa, každý národ se k otázce nahoty a zahalování staví jinak. V mnohých afrických zemích, kde v odlehlých končinách žijí pradávné kmeny, se lidé nestydí a vlastní těla považují za maximálně přirozená. Dávají na odiv ňadra a často i mnohem víc. Na druhé straně jsou země, kde přes síťku zahlédnete jen oči a nic víc. Oba přístupy by se daly označit jako extrémní a s minimálním přínosem. I my se ale bohužel poslední roky kloníme k variantě, že čím méně toho děti uvidí, tím lépe. Je to ale nutné? Rodíme se nazí a po studu první roky ani památky. Tak proč si hrát na puritány. 

Ještě před zmatkováním, že dítě zahlédlo prsa své maminky nebo pozadí otce, je dobré si spočítat, kdy vlastně dítě takové odlišnosti vnímá, kdy si tvoří vzpomínky, kdy je schopno porovnávání. Stop panikaření, prvních pět let můžete být v klidu a nahá promenáda po bytě dítěti neublíží. 

Čas běží

Schopnost vnímat rozdíly na ženském a mužském těle souvisí mimo jiné s rozvojem řeči. Jakmile dítě začne mluvit, bude si mnohem lépe tvořit souvislosti a pídit se po tom, co ho zajímá. Bez okolků se zeptá i na tabuizované otázky. Nahotu nevyjímaje. Někdy to přijde už kolem třetího roku, jindy o rok nebo i více později. Záleží na tom, jak moc je dítě zvídavé. 

První tři roky se neřeší, že dítě pobíhá po koupališti nahé, že se převléká v jesličkách s ostatními. Nedávalo by to smysl. Je kojené, musíte ho přebalit, asistovat mu při koupání. Do nástupu do školky (jesle pochopitelně nevadí) nemá smysl zamýšlet se nad nahotou a jejím vlivem na dětskou duši. Neřeší to, naopak. Je to pro ně přirozenější než zahalování a oblékání, skrývání a utajování. Holá ruka stejně jako zadek. Loket, pupík, genitálie. Pro děti je to všechno stejná kategorie. To je dospělí z toho tvoří nafouknutou kauzu. 

Stud, seznamte se 

Kolem čtvrtého roku věku začínají děti trpět oidipovským komplexem a plně si uvědomovat rozdíly mezi mužem a ženou. Pozorují se, zkoumají, co je na jejich těle zvláštního, porovnávají, začínají být kritické. Je to tak v pořádku, ale právě mezi čtvrtým a pátým rokem by se rodiče měli začít krotit a doma s nahotou šetřit. 

Nejde jen o srovnání těl a pohlaví, ale i stud. Tato emoce je pro děti nová, velice rychle si ji ale osvojují a v krajním případě je může paralyzovat a uzavřít je do sebe. I po dovršení pěti let, kde leží pomyslná hranice pro omezení kontaktu s nahým tělem rodiče, je ale nutné s dětmi mluvit a neuvalit na tuto problematiku informační embargo. Čím intenzivněji děti vnímají, tím silněji si uvědomují vývoj těla a jednotlivé fáze. 

Pokud vás tedy zahlédnou přes pootevřené dveře do koupelny, nijak jim to neublíží. Pokud vás zmerčí při převlékání plavek nebo zkoušení oblečení v kabince obchodu, není třeba se znepokojovat. Naopak, dítě si alespoň připomene to, co už mu neservírujete tak často. 

Přísný zákaz 

Jsou věci, které by děti vidět neměly. Je jich sice jen pár, ale týkají se všech dospělých bez ohledu na to, jaký přístup k nahotě mají. 

 • Soulož 
 • Vylučování 
 • Hygiena (především u žen) 
 • Odstraňování ochlupení 

Zhruba od čtyř let se seznam nepatrně rozšiřuje. Jde o činnosti, které byly dřív běžné, ale s přibývajícím věkem by je děti mohly začít vnímat jinak a pokřivit si pohled na přirozenost, fungování v rámci rodiny a nahotu jako takovou. 

Máte zelenou 

První tři roky nemá smysl řešit malichernosti, nahé tělo rodiče děti neohrožuje ani na ně nemá negativní dopad. Psychiku to neovlivní. Naopak, jde o bližší napojení matky/otce a dítěte a významné posílení důvěry. 

 • Společná koupel (plavky nejsou potřeba) 
 • Promenádování v uzavřeném prostoru (byt) 
 • Převlékání
 • Pozorování těla a jeho poznávání 
   

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.