Přejít k hlavnímu obsahu

Hračky pro miminko mohou být hravé, nápadité i zadarmo

Hračky pro miminka

Plyšová hračka je jistota, ale už trochu ohraná a nudná. Jděte na to jinak a pořiďte kousek, který dětem pomůže ve vývoji, potěší jejich očko a zároveň se stane věrným parťákem. Bude to chtít špetku odhodlání a hledání, ale snaha se vám tisíckrát vrátí.  

Všeho moc škodí  

První měsíce jsou krásné, plné poznávání a oťukávání. A většina lidí má tendence zahrnovat děti hračkami. Protože jsou to děti, zaslouží si to, jsou roztomilé, usměvavé, milované. Zdravý přístup se podaří málokomu. Stačí málo a z kupování hraček se stane posedlost. Dětská radost je přece to nejkrásnější na světě. Nebo ne? Ano, na první pohled tomu tak je. Na ten druhý už byste ale měli vidět varovné signály.  

Miminko si neuvědomuje, kolik hraček má. To přichází až s věkem. A když je toho všeho moc, dítě neví, do čeho píchnout, nudí se, je rozmařilé a otrávené. Paradox? Ani ne. Nemá totiž hranice a nemůže se rozhodnout. A to ho ničí. Začněte tedy se střídmostí a hračkami, které prcek skutečně využije, co nejdřív. Ne, nemusí být všechny ze dřeva a v béžové, jak je dneska moderní.  

Vlastní výroba  

Hned první bod vás možná překvapí, protože miminku stačí opravdu málo a vy nemusíte vynaložit jedinou korunu, abyste ho zabavili. Stačí být trochu kreativní. Dítě nemá plně rozvinutou motoriku, o jemných pohybech nemluvě. A tak ocení vše, co mu pomůže k poznání vlastního těla a jeho “ovládání”. K tomu jsou ideální muchláčci. Čtvercový tvar z hebké látky, s hlavičkou na konci. Roztomilé a pekelně drahé. Zkuste vzít froté ručník a na jednom konci udělat uzel. Efekt bude podobný. Na barvě nesejde, ty miminko první týdny stejně nerozeznává.  

Pokud nechcete utrácet, můžete využít i další poklady domácnosti:  

  • Malý overball  
  • Antistresový ježek do dlaně  
  • Pěnový polštářek  

Dítě se naučí správnému úchopu, osahá si různé materiály, bude fascinované. Nemá smysl kupovat miminku hračky za vyšší stovky korun, když stejně dobře poslouží to, co máte doma. Vždy si ale ověřte, neobsahuje-li věc malé nebo lehce oddělitelné kousky, látka neškrábe, nezapáchá nebo není špinavá.  

Pokud umíte šít, sedněte si ke stroji a vykouzlete jednoduché pomůcky. Ušijte válec, napěchujte ho jemnými kuličkami nebo molitanem, upleťte z něj cop nebo rovnou smotejte do promotaného míčku. Díky tomu bude mít miminko při hře spoustu možností, co prozkoumat. Bude protahovat ručičky i prsty, snažit se škvírou prodrat ven, bude mačkat, otáček a zkoumat. Na první půl rok ideální. A i později - až se dítě naučí házet nebo kutálet - nezraní se a při svých pokusech nich nerozbije.  

Chcete-li přeci jen pořídit něco v obchodě, zkuste děravý míček ze silikonu. Je stylový, ohebný a téměř nezničitelný.  

Po hmatu  

Zrak není ze začátku v dobré kondici a příliš mnoho vjemů může miminko spíš vyděsit. Zaměřte se proto na jiné smysly - hmat. Miliony nervových zakončení se těší na to, aby se něčeho dotknout a vyšlou signál do mozku. Je to skvělý způsob, jak dětem představit nový svět, jak je seznámit, odbourat strach. Sežeňte pruh látky s různými strukturami - flauš, bavlna, len, minky, mušelín, juta. Udělejte si svou chvilku a přejíždějte dlaní po všech materiálech, sledujte reakce a učte dítě odlišnostem.  

Zapomenutý tip  

Spousta rodičů si myslí, že musí miminkům vymýšlet zábavu. Není tomu tak. I vlastní tělo a bytí na světě je pro ně nové a potřebují čas, aby všechno kolem pochopili a přijali. Tak je nechte, aby si prohlížela dlaně, hýbala prsty, otáčela ruce, kroutila zápěstím, pozorovala nehty a zkoušela, jak škrabkají. Je to přirozená hra (ano, pro děti hra), kterou se učí, rozšiřují si obzory a uvědomují si to, kde a co jsou. Takové poznávání vás dost možná dojme mnohem víc než to, když se dítě přitulí k plyšové hračce.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku