Přejít k hlavnímu obsahu

Klíště. Nezmatkujte a postupujte klidně

Klíště

Léto je v plném proudu a klíšťová sezóna na vrcholu. Je téměř nemožné se jim vyhnout. Dlouhé kalhoty, repelenty, bylinky. Můžete se snažit sebevíc a stejně se občas nějaký parazit najde. Nepanikařte a zahajte akci na jeho úspěšné odstranění. 
 

Prevence je základ 

Klíště za svůj život chytne každý, není možné se mu vyhnout. Jen pokud se zdržujete v hermeticky uzavřeném prostoru a do přírody se vydáváte jen ve virtuální realitě. Už dávno se totiž klíšťata nevymezují jen na nekonečné louky a lesy, ale svoje pole působnosti značně rozšířili a ve velkém se vyskytují klidně i v městském parku. S nadsázkou se dá tedy říct, že v bezpečí nejste nikde. A děti obzvlášť. 

Nemá smysl dětem odpírat pobyt v přírodě a procházky trávou. Klíšťata tam byla, jsou a budou. Když si zažijete způsob, jak se jich zbavit, není se čeho bát. Nehledě na to, že se můžete částečně chránit. 

Repelent 

Mastný postřik se specifickou vůní je typický způsob, jak proti klíšťatům bojovat. Dospělým neublíží a dětem také ne, ale jejich kůže může reagovat podrážděně. Pozor na to. Řešením jsou speciální přípravky pro děti odstupňované věkem. Jde ale o poměrně drahou záležitost a účinek nemusí být stoprocentní. 

Oblečení 

Pro klíšťata je holá kůže ohromné lákadlo. O to víc, když patří dětem, je šťavnatá, hebká a jemná. Takovou mají malí paraziti nejradši. Není na škodu pořídit dětem oblečení, které je při výletech do přírody, kde se předpokládá vyšší výskyt klíšťat, částečně ochrání. Pořiďte jim trika s dlouhým rukávem a kalhoty s nohavicemi až po kotníky. Nemusíte se bát přehřátí, stačí dbát na prodyšné materiály, ve kterých se nezpotí a pot je následně nebude chladit. Vybírejte mezi čistou bavlnou nižší gramáže, bambusem, lnem, gázovinem a slabším merinem. To všechno je na pochůzky během léta jako dělané a klíšťata budou mít smůlu. 

Pozor, včelička 

Poměrně hodně rodičů lavíruje nad nutností očkování, to proti klíšťové encefalitidě ale patří stále k těm nejoblíbenějším. Nikdo si totiž nechce léto kazit nemocemi a zdravotními komplikacemi, které se v tomto případě nevyřeší za pár dnů nebo týdnů, ale mohou se táhnout i několik let. Očkuje se už od jednoho roku a děti vakcínu snáší poměrně dobře, s minimem potíží. I tak se ale někdy může objevit mírný otok, začervenání nebo slabší horečky jako reakce na novou látku v organismu. 

Kdysi dávno 

Bylinky mají svoje pevné místo i v boji s klíšťaty. Přesně tak se totiž ještě pár desítek let lidé před parazity běžně bránili. Vmíchejte do oleje citronelu, tea tree, levanduli nebo hřebíček. To všechno malé vetřelce z trávy odpuzuje. Absolutním vítězem jsou ale fenyklová semínka. Zkuste je nasypat do kapes a pravidelně promnout nebo pár “drobků” hodit rovnou do ponožek. Vůně se uvolní při každém kroku. 

Moderní doba 

Pokud chcete být chráněni ještě o něco víc, budete muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Moderní způsoby nejsou zadarmo. Účinnost je ale poměrně vysoká. Nejoblíbenější jsou repelentní náramky, které byly dřív výsadou jen domácích mazlíčků. 

Stalo se .. 

Pokud už musíte čelit té nepříjemnosti a poprat se s přisátým klíštětem na dětské kůži, přistupujte k “operaci” s ledovým klidem. I sebemenší parazit je totiž zdrojem infekce a neobratná manipulace může způsobit četné potíže. 

Jako první prohlédněte celé tělo dítěte. V žádném případě se nezaměřujte jenom na místa, která byla během pobytu v přírodě odhalená. Klíšťata se ráda schovávají na dobře krytá místa jako jsou třísla, podpaží, podkolenní jamky nebo tukové vrásy, výjimečně i prostor za ušima nebo vlasatá část hlavy. 

Potřeby: chirurgické rukavice, dezinfekční roztok, pinzeta

Postup: Místo přisátí dezinfikujte a pomalu klíštětem kývejte ze strany na stranu, dokud se neuvolní. Po vyjmutí bod opět důkladně vydezinfikujte. Snažte se o to, abyste parazita vyndali komplet a nedošlo k přetržení. Jed se ale nachází v jeho “zadní části”, pokud tedy zůstanou v kůži kusadla, není třeba volat lékaře. Stačí místo sledovat a vyhledat pomoc jen v případě, že bezprostřední okolí změní barvu, dostaví se otok nebo dítě dostane horečky

Neméně důležitá je i likvidace klíštěte. Zabalte ho do ubrousku a vhoďte do záchodu nebo spalte. Snažte se ho nemačkat, aby parazit nevyvrhnul střeva a nerozšřil infekci. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA