Přejít k hlavnímu obsahu

Tři jednoduché hry s tužkou

Malování

Zabavit děti je občas nadlidský úkol. Když ale popadnete tužku a papír a popustíte uzdu fantazii, máte vyhráno. Nemusíte být extra šikovní ani prvotřídní malíři. Do pár minut máte nakresleno a děti o zábavu postaráno.

Kreslení zdar!

Jakmile dítě samo sedí a nepotřebuje oporu, seznam aktivit se výrazně zvyšuje. Kreslení patří mezi jednu z nejoblíbenějších činností. Je chyba dítě učit správnému úchopu a neustále ho opravovat. Co na tom, že zběsile čmárá, střídá barvy a nedrží se jednoho papíru. Nechte dítě poznávat kouzla s pastelkami a dopřejte mu mu dost času. Jedině tak může dělat pokroky. Jakmile ale uvidíte, že vyvíjí snahu o progres, můžete mu hravou formou ukázat cestu ke zlepšení. Je to jednoduché, zábavné a ideální při čekání u lékaře, na propršené dny nebo jako první pomoc například v letadle.

Také ale myslete na to, že každé dítě je jiné. Jedno začne v roce a půl, další projeví větší zájem až s nástupem do školky, kde je kreslení součástí téměř každého dne. Rozhodně prcky do ničeho nenuťte. Chcete-li zájem přeci jen trochu podpořit, zaměřte se na líbivé tužky. Co třeba ty duhové, třpytivé nebo s oblíbenou postavičkou na vršku?

Neznámá cesta

Pro děti bývá poměrně těžké kopírovat určenou linku. Trénovat se ale musí. Vezměte slabou fixu a nakreslete klikatou cestou přes celý papír, se spoustou zatáček a zákrutů. Dětem pak podejte kontrastní pastelku a nechte je, aby cestu zopakovaly. Pokud máte více času, nakreslete dvojitou silnici a děti nesmí při kreslení vybočit za krajnice. Je to jednoduché a velmi nápomocné při nácviku psaní nebo jemné motoriky.

 

Půlku já a půlku ty

Trápí vás, že děti kreslí do kola jen čáry, jednoduché stromky a balónky? Změňte to. Nakreslete jednu půlku obrázku a nechte je, aby dodělaly zbytek. Nejprve promyslete, které motivy jsou ty pravé - zvířecí hlavy, sněhové vločky, kytičky a vybrané ovoce nebo zelenina. Zapomeňte na detaily, stačí jednoduché linie, které děti ve druhé části obrázku budou zkoušet napodobit a dotáhnout obrázek do konce. Proporce budou pravděpodobně dost jiné, ale snaha se cení. Vy střídejte levou a pravou stranu, aby děti podpořily činnost mozku a naučily se lépe vnímat to, co vidí.

Podle pravidel

Na horní lištu papíru nakreslete zhruba deset jednoduchých obrázků - srdíčko, sluníčko, nebo kytičku. Ty pak rozmístěte na různá místa na zbytek papíru a nechte dítě, aby podle legendy pospojovalo jednotlivé obrázky. Je to super zábava, která navíc podporuje schopnost hledání, soustředění a pamatování.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA