Přejít k hlavnímu obsahu

Když psychika brání početí ..

Snaha o miminko

Oznámení těhotenství patří k nejkrásnějším okamžikům života. Někomu se ale ne a ne poštěstit. Někdy za tím stojí špatný zdravotní stav, jindy věk, pak zase přílišná snaha a narušená psychika. Na posledním jmenovaným ale můžete hodně zapracovat a zvrátit směr osudu. 
 

Nedá se svítit 

Je to tak. Stres ovlivňuje skoro všechno a parazituje na životě člověka dnes a denně. A bohužel čím dál silněji, úměrně hektické a zmatené době plné nejistot. Sami si můžeme za životní styl, sami se necháme požírat stresem, sami skuhráme nad podlomeným zdravím a neúspěchy s početím. Málokomu ale dojde, že to není řada chyb, ale uzavřený kruh, kdy musíme najít jeden konec a změnit přístup k životu. Snadno se to řekne a mnohem hůř provede. Ono oprostit se od stresu je věc nesmírně těžká a složitá. Pro spoustu lidí absolutně nereálná. Ovlivnil totiž jejich povahu, zažívají ho dnes a denně a neumí změnit režim dne a mysl tak, aby ho utlumili na minimum. To je zkrátka nad lidské síly. 

I tak to ale za zkoušku stojí. Protože ty zdravotní benefity a prospěchy, které se v životě bez stresu objeví, jsou k nezaplacení. A až při zpětném ohlédnutí si člověk uvědomí všechny ty pozitivní změny. Neprojeví se hned, a tak se často stane, že je přehlédneme. Ale ony se dějí a krůček po krůčku vedou život k jeho nejlepší formě. 

Zásah pro celé tělo 

Stres působí negativně na nervový i imunitní systém a je zdrojem rozvoje mnoha chronických chorob, zhoršuje pleť, snižuje sexuální chutě, vyvolává váhové výkyvy a náladovost. Stojí za bolestmi hlavy, malátností a úzkostnými stavy. Je toho ale ještě mnohem víc. Pochopitelně zasahuje i do oblasti reprodukce. Nevyrovnané hodnoty hormonů brání přirozenému početí. To zvyšuje míru stresu a ten se tím stává zase o něco silnější. Jediné východisko tkví v tom, že se přestanete “nervovat” a necháte všemu volný průběh. 

Terapie ve vlastní hlavě 

Jak ohrané .. Jak byste mohli přestat řešit, že vaši blízcí mají ve stejném věku už třetí dítě a vy pořád nic? Jak byste mohli bez povšimnutí přecházet nevybíravé poznámky lidí z rodiny a okolí, kteří nic nevědí a přitom naráží na to, že jste stále bezdětní? Jak byste mohli přestat jako hladoví psi nakukovat do kočárků všude kolem a nerozplývat se nad dětskou výbavičkou v obchodech? Jak byste mohli jen tak přejít, že bude opět potřeba koupit zásobu tampónů, protože se i přes všechno snažení dostavila menstruace? Jako byste se mohli zbavit pocitu, že úporné snahy se negativně podepisují na vašem vztahu, kde už nejde skoro o nic jiného než o těhotenství? Tolik otázek a jen jedno řešení. Přestaňte se tím užírat. 

Je ale nespočet žen a párů, které vám potvrdí, že jakmile se na útlum stresu a zmírnění tlaku na co nejrychlejší početí zaměřili, těhotenství přišlo poměrně rychle. Stačí, aby se duše uklidnila a celé tělo začne fungovat úplně jinak. A to je něco, co si spousta lidí nepřipouští. Nemůžete jet “na krev” a snažit se přírodu přetlačit. To zkrátka nejde. Musíte se oprostit od zbytečností, od malicherností, od zlých a nepřejících lidí, od vzteku a zmaru. 

Stav těla se dlouhodobě podceňuje. Lidé nevěří tomu, že imunitní systém a rozhozené hormony mohou za kožní potíže, přibírání na váze, svalové bolesti, mžitky před očima, návaly i vaginální suchost. Rozptyl komplikací je tak široký, že by se s nadsázkou dalo říct - stres může za všechno.  

Nejtěžší úkol ze všech 

Je s podivem, že jsou ženy ochotné podstoupit různé procedury, chodit na terapie, trápit v posteli sebe i muže, probírat vše od rána do večera, brát podpůrné doplňky stravy, uzpůsobit režim dne, spánek, sex i stravování, ale na psychiku zapomínají. Právě ta je poměrně často klíčem k úspěchu. Bohužel je to ta nejtěžší cesta ze všech. Vyřazení sladkostí nebo pravidelné procházky se ani zdaleka nerovnají “dřině”, která na vás čeká ve chvíli, kdy se rozhodnete, že změníte nastavení mysli. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.