Přejít k hlavnímu obsahu

Potěšte své dítě a oslavte s ním Halloween

Halloween-dítě-dýně-těhotenství.cz

Podle marketingového průzkumu už čtyři z deseti Čechů vítají, když si mohou na americkou verzi Dušiček zakoupit doplňky k tomuto svátku, jako jsou strašidelné dekorace, svíčky, tematické společenské hry a samozřejmě bonbony. Přestože dospělí mohou tento svátek vnímat jako vtíravou amerikanizaci, Halloween si užívají děti téměř každé věkové skupiny. Komu by neudělaly radost převleky, strašidla a „hříšné“ sladkosti? Svátkem, pro něhož je typická oranžová a černá, potěšíte i ty nejmenší. Inspirujte se našimi radami, jak připravit dítěti nezapomenutelný Halloween. Potomek vás bude milovat.

Vyfikněte je do krásného kostýmu

Ať už se promění v příšery celá rodina, nebo veškerou pozornost zaměříte na převlek miminka či dítěte, tuto tradici musíte zvládnout na výbornou. Nevymlouvejte se na nedostatek času. Halloween dnes určitou formou slaví téměř 50 procent českých domácností. 

Pořiďte si krásné fotky miminka

Chcete se rozplývat nad kostýmem vašeho dítěte, kdykoli si vzpomenete? Využijte slev ve fotografických ateliérech, vázajících se ke svátku strašidel. Tvořit roztomilé snímky miminka přitom není žádná věda a zvládnete to i sama. S počtem pořízených fotek stoupá legrace, kterou s potomkem zažijete, až po dvaceti letech vytáhnete snímky z fotoalba.

Zajděte s dítětem na sběr dýní

Že nákupy dýní jsou otrava? Tak proč dítěti nepřipravit dobrodružství v podobě tahání tykve po cestě přímo od pěstitele? V Česku bohužel není dýňových farem zrovna jako hub po dešti. Místo toho však můžete dýni z obchodu položit na pole a užívat si pohled na prcka, který se ji snaží přenést do kufru.

Předčítejte dítěti strašidelné příběhy

V místní knihovně vám jistě dají tipy na knihy, které dítě vyděsí už jen obálkou. Toužíte-li speciálně po Haloweenské tématice, můžete se spolehnout na internet. Řada amatérských povídkářů straší Česko „on-line“ po celý rok.

Čtení malému dítěti představuje spojení příjemného s užitečným: posiluje mateřské pouto, rozvíjí dětskou představivost, paměť, soustředění i slovní zásobu.

Větší děti můžete nechat dohledat na internetu zajímavé informace o svátku strašidel. Potomek tak třeba získá inspiraci, co o poameričtěné verzi Dušiček podniknout. Halloween přesně dle jeho gusta ho bude jistě ještě více bavit.

Vyrábějte s dítětem dekorace

Všem dětem vystřihování nesedne. Pokud však pod nůžky dostanou netopýra či dýni, šance zájmu vzroste. Neomezujte se na barevný papír a pastelky. Originální strašidla vytvoříte z kelímku od jogurtu či lahve od mléka stejné snadno jako ze sklenic a starých obvazů, které by skončily v koši.

Na dýních se pěkně rýsuje prstová malba. Toužíte-li mít nejoriginálnější výzdobu ve městě (a ušetřit), z toaletního papíru lze vytvořit bombastické tykve.

Nechte vaše dítě, aby tvořením poznalo, jak je šikovné. Prostřednictvím svých výtvorů se mimo jiné učí vyjadřovat emoce. Tvorba zajímavých Halloween doplňků navíc vede k poznání metody „pokus omyl“ a zdokonalování jemné motoriky.

Větší děti si mohou troufnout na složitější dekorace podle návodu. S osvojením si postupu „krok za krokem“ se prohlubuje systematičnost: dovednost, která přispívá adaptaci na formální styl výuky ve škole. Při nedodržení jednotlivých instrukcí se „dílo“ pokazí. To je pro vašeho potomka životní lekce.

Uspořádejte Halloween party

Pozvěte na večer do vašeho domu kamarády dítěte, případně vaše kamarádky s malými potomky. Uspořádejte soutěž v kostýmech, nebo třeba lovení jablek z vody ústy. Jestli byste raději klidovější aktivity, vsaďte na klasické vydlabávání a dekorování dýní. Až každý soutěžící dokončí své dílo, jako porota můžete hodnotit, čí tykev je nejděsivější.

Pokud se obáváte zdemolovaného bytu, můžete s dítětem vyrazit na tematický večírek v jiné rodině.

Atmosféru strašidelného svátku podtrhnou drinky ve stylu „z jedové chýše“. 

Jít, či nejít koledovat?

Ne každý Čech je příznivcem západních tradic. Navíc ani nadšenci do Halloweenu pravděpodobně nečekají, že k nim přijde maminka či tatínek s malým dítětem převlečeným za kostlivce.

Bezpečnou alternativu představuje koledování v rodinném kruhu. Případně se můžete domluvit se sousedy, kamarády, či vašimi blízkými, aby „osudný“ čtvrtek očekávali příchod mlsného strašidla. Do výpravy se může zapojit i více rodičů s dětmi, s kterými se může váš potomek skamarádit.

Kontakt s vrstevníky v batolecím věku rozvíjí jazykové i sociální dovednosti. Dítě si navíc buduje sebevědomí a učí se poznávat emoce i vhodné vzorce chování.

Dopřejte dítěti vaši přítomnost

Navzdory dostupnosti mediální zábavy, největší odměnou pro dítě je stále společně strávený čas s rodiči. Nezdržujte se jen v roli fotografů. Nasaďte na sebe kostýmy a užívejte si se svým potomkem roztodivné zábavné aktivity, za které by vás jindy poslali do blázince. Váš návrat do dětských let vašeho potomka potěší více než nejsladší čokoládička.

Ať se nám to líbí či ne, Halloween se postupně stává i naším českým svátkem. 

Skotští Keltové sice nejspíš nepředpokládali, že během týdne, kdy se událost za účelem vzpomínání na předky koná, vyvolá konzumaci 8 % sladkostí vyrobených za rok. Pokud vám nevadí přejímání tradic a pusa umazaná od čokolády, 31. října se vám naskýtá jedinečná možnost potěšit své dítě. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Zajímavosti
témata: miminko, dítě, hry

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.